Мовні аспекти написання судових рішень
24 липня 2015 року в місті Харкові місцевим регіональним відділенням Національної школи суддів України проведено періодичне навчання суддів окружних адміністративних судів, призначених на посаду судді вперше, на тренінгу на тему “Мовні аспекти написання судових рішень”.
У тренінгу взяли участь 13 суддів Харківсього, Сумського, Луганського та Полтавського окружних адміністративних судів.
Розробники та викладачі тренінгу – доцент кафедри культурології Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, кандидат філологічних наук Василь Пивоваров та суддя Харківського окружного адміністративного суду, викладач Харківського регіонального відділення Національної школи суддів України Людмила Волкова.
Написати правильно текст судового рішення – це мистецтво.
З огляду на те, що кількість питань, які можуть досліджуватись у судовій справі, безмежна. Не може бути якогось одного формату чи матриці, які можна було б успішно застосовувати в кожній справі для отримання добре написаного судового рішення. Мета тренінгу “Мовні аспекти написання судових рішень” – надати конкретні поради, які хоч і не можуть бути однозначно застосовні до кожної справи, проте покликані стати орієнтиром у процесі написання судового рішення.
Під час тренінгу судді почули про сучасні тенденції українського писемного та усного мовлення в юридичній сфері. Ознайомилися з вимогами укладання документів та особливостями їх мовного оформлення. Слухачі опанували мовні конструкції, сталі вислови та мали змогу перевірити рівень володіння мовою.
Тренінг проведено цікаво, жваво та активно. Слухачі працювали в малих групах, презентували напрацювання, дискутували про можливості вживання мовних конструкцій та дістали фахові поради від тренерів.
Безперечно, якість судочинства залежить від грамотно викладеного тексту судового рішення, тому проведення тренінгів для суддів на таку тему є актуальним та відповідає вимогам сьогодення. Здобуті знання сприятимуть покращенню доступу та розуміння судових рішень шляхом досягнення їх більш чіткого формулювання, логічного та обґрунтованого викладу.
За відгуками слухачів про результати проведеного тренінгу можна стверджувати, що практику проведення таких навчальних заходів необхідно продовжувати надалі для суддів усіх юрисдикцій та незалежно від стажу роботи на посаді.
Повний текст програми тренінгу розміщено на веб-сайті Національної школи суддів України в розділі “Підготовка”.
Після закінчення тренінгу кожному судді, який його пройшов, було вручено Сертифікат Національної школи суддів України.