Національна школа суддів України

17–21 лютого 2014 р., м. Львів. Підготовка помічників суддів і консультантів місцевих та апеляційних загальних судів.

17–21 лютого 2014 року в місті Львові місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку помічників суддів і консультантів місцевих та апеляційних загальних судів.

Для проходження підготовки прибули 38 помічників суддів та консультантів місцевих та апеляційних загальних судів Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Рівненської областей.

Вітальними словами підготовку відкрила  головний спеціаліст Львівського регіонального відділення Оксана Польна.

Для проведення підготовки запрошено суддю Апеляційного суду Львівської області Ігоря Бермеса, суддю Апеляційного суду Львівської області у відставці Катерину Зубарєву, заступника голови Стрийського міськрайонного суду Львівської області Вікторію Бучківську, суддю Буського районного суду Львівської області Ганну Шендрікову, керівника апарату господарського суду Рівненської області Тетяну Опанасюк, помічника судді Апеляційного суду Львівської області Мар’яну Олещук, помічника начальника управління МВС України у Львівській області, викладача Львівського регіонального відділення Національної школи суддів України Любомира Сопільника, головного психолога Західно-українського центру “Жіночі перспективи” Світлану Бєляєву, помічник судді Сихівського районного суду м. Львова Ольгу Назарко, директора Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз, кандидата хімічних наук Олену Курильову, головного спеціаліста з інформаційних технологій територіального управління Державної судової адміністрації України у Львівській області  Андрія Бадзяна.

 Під час занять буде вивчено такі питання:

-       Судова влада та ЗМІ: забезпечення об’єктивного і неупередженого висвітлення діяльності загальних судів. Проблеми підвищення авторитету судової влади в українському суспільстві. Моделювання проведення судових засідань при допуску до судового процесу засобів масової інформації. Роз’яснення положень Закону України “Про інформацію” в частині організації діяльності судів.

-       Судова практика застосування норм сімейного та цивільного законодавства при вирішенні майнових спорів між подружжям (колишнім подружжям).

-       Особливості судового розгляду справ про визначення місця проживання дитини, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів тощо. Правові аспекти захисту прав та інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей при вчиненні батьками правочинів щодо нерухомого майна. Цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей.

-       Антикорупційне законодавство: міжнародні стандарти та їх  запровадження в Україні. Виконання вимог Закону України “Про засади запобігання та протидії корупції”.

-       Європейська система захисту прав людини. Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини в національній судовій практиці. Захист права власності в практиці Європейського суду з прав людини в Україні (ст.1 протоколу № 1 до ЄКПЛ зі змінами, внесеними Протоколом № 11). Порядок виконання рішень Європейського суду з прав людини в Україні. Закон України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”. Правові позиції Європейського суду з прав людини, викладені в рішеннях ЄЄПЛ, які набули статусу остаточних.

-       Українське ділове мовлення. Мистецтво правового письма та процесуального документування. Вимоги до написання процесуальних документів. Складання процесуальних документів. Методика складання процесуальних документів: форма, зміст, оцінка доказів. Етика ділового мовлення.

-       Статус помічників суддів та консультантів місцевих загальних та апеляційних судів. Порядок прийому та звільнення з посади помічників суддів згідно із Законом України “Про судоустрій і статус суддів”. Функціональні обов’язки помічників суддів. Умови та порядок прийняття на службу, проходження служби в судах. Умови оплати праці, матеріального, соціального та іншого забезпечення. Посадові інструкції помічників суддів, забезпечення їх виконання. Практичне застосування Положення про помічника судді суду загальної юрисдикції, затвердженого рішенням Ради суддів України від 25.03.2011 № 14. Дії помічників суддів в екстремальних ситуаціях, їх взаємодія з іншими працівниками суду. Посадові обов’язки консультантів. Закон України “Про державну службу”. Кваліфікаційні вимоги до помічника судді. Взаємодія судді, помічника та секретаря судового засідання.

-       Робота зі статистичною звітністю, підготовка та оформлення статистичних даних, звітів, узагальнень, інформацій про кількість і стан розгляду суддею справ усіх категорій.

-       Право власності та інші речові права. Особливості розгляду справ, пов’язаних з набуттям, припиненням, захистом права власності. Визнання права власності, у тому числі в разі відсутності чи втрати документа, який посвідчує право власності. Право власника на витребування майна від добросовісного набувача. Речові права на чуже майно. Право користування чужим майном. Встановлення сервітутів рішенням суду.

-       Особливості судового розгляду справ за позовами про спадщину. Проблемні питання у спадковому праві: спадкування нерухомого майна у разі відсутності правовстановлюючих документів; спадкування незавершеного будівництва тощо. Набувальна давність та особливість розгляду таких справ.

-       Особливості судових експертиз. Питання їх призначення і проведення. Напрямки розвитку судової експертизи. Експертизи в кримінальних, цивільних, адміністративних справах та справах про адміністративні правопорушення. Призначення і проведення експертиз, у тому числі будівельно-технічних, товарознавчих, авто-технічних, психологічних та інших. Сучасні можливості судово-психологічної експертизи. Обов’язкове призначення експертизи.

-       Адаптація національного законодавства до міжнародних норм і стандартів. Судочинство України в порівнянні з правом Європейського Союзу. Упровадження європейських стандартів з прав людини в українське судочинство.

-       Провадження у справі до судового розгляду. Участь у цивільній справі представника. Підготовка справ до судового розгляду. Дії при підготовці цивільних справ до судового розгляду. Порядок забезпечення доказів та судовий розгляд заяв про забезпечення позову, виконання ухвал про забезпечення позову. Проведення попереднього судового засідання.

-       Практика заочного розгляду справ та шляхи вирішення питань, які виникають при цьому. Розгляд справ у порядку наказного провадження: питання та практика.

-       Використання технічних засобів в роботі суду. Фіксація судового процесу за допомогою технічних засобів. Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затверджене Рішенням Ради суддів України 26.11.2010 № 30. Електронний суд. СМС-повістки. Проведення процесуальних дій у режимі відеоконференції під час судового провадження.

-       Порядок обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу.

-       Позовне провадження. Залишення позовної заяви без руху, повернення заяви. Дотримання процесуальних строків при розгляді цивільних справ (проблемні та спірні питання). Підготовка цивільних справ до судового розгляду. Вимоги до написання процесуальних документів. Особливості проведення судових експертиз.

-       Судова практика розгляду кримінальних справ про злочин проти життя і здоров’я особи.

-       Психологія діяльності працівника апарату суду. Засоби оптимізації міжособистісних стосунків працівників апарату суду: взаємовідносини судді з помічником судді, секретарем судового засідання. Психологічні та суспільні фактори, їх вплив на здійснення судочинства в судах. Запобігання ефекту професійного вигорання.


Після закінчення підготовки всім слухачам, які її пройдуть,  буде вручено Сертифікат Національної школи суддів України.

Організаційні заходи щодо проведення підготовки забезпечено Львівським регіональним відділенням Національної школи суддів України (директор – Людмила Слюсар).