Нарощування спроможності навчати розумінню прав людини
28 серпня 2014 року в Національній школі суддів України відбулася зустріч ректора Миколи Оніщука з головою Департаменту підтримки імплементації прав людини на національному рівні Генерального Директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Тетяною Термачич та з представниками проекту Ради Європи “Пакет невідкладних заходів для України”.
Тетяна Термачич розповіла про заходи, що будуть здійснюватися в рамках Плану дій Ради Європи для України 2011-2014 та, зокрема завдання Проекту “Пакет невідкладних заходів для України”. Європа реагує на нагальну необхідність вирішення законодавчих та інституційних проблем у сфері прав людини, верховенства права та демократичного управління, які є на сьогодні в Україні. Так, Рада Європи буде сприяти підвищенню обізнаності суддівського корпусу, представників прокуратури, адвокатів у питанні застосування норм Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод і, зокрема щодо дотримання права на мирне зібрання.
Під час зустрічі було обговорено можливість співробітництва щодо імплементації прав людини на національному рівні. Наголошувалось на вагомості ролі суддівської освіти та відповідно Національної школи суддів України в процесі такої імплементації. Також було обговорено питання навчання суддів щодо судового контролю над ходом слідства та доцільність розробки навчального курсу для суддів, орієнтованого на застосування законодавства, яке регулює мирні зібрання.
Ректор Микола Оніщук підкреслив, що на сьогодні в системі навчального процесу Національної школи суддів України питання застосування норм Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод і практика Європейського суду з прав людини займають чільне місце. Судді та кандидати на посаду судді отримують знання як щодо особливостей практики ЄСПЛ у кримінальних та адміністративних справах, так і щодо принципів функціонування Європейського суду, тонкощів розуміння Конвенції про захист прав людини.
Ректор відзначив, що міжнародні проекти технічної допомоги приділяють значну увагу вказаним питанням. Співробітництво в цьому напрямку є важливим, оскільки позитивно впливає на спроможність Національної школи суддів України доносити до суддів необхідні знання щодо застосування норм Конвенції про захист прав людини та практики ЄСПЛ.
Микола Оніщук позитивно оцінив ініціативу проекту щодо спільної розробки короткого навчального курсу для суддів щодо застосування законодавства, що регулює мирні зібрання. Такий курс буде корисним з точки зору превентивності та дозволить ментально закріпити неможливість використання суду для обмеження конституційних прав громадян, – зазначив ректор.
Також сторони домовились попрацювати над питанням формування навчального матеріалу щодо судового контролю над ходом слідства, який має допомогти суддям повно усвідомити свою роль у цьому процесі.