Національна школа суддів України

Негласні слідчі дії в умовах війни: від теорії до практики

7 листопада 2024 року Національна школа суддів України провела всеукраїнський семінар “Проблемні питання прийняття доказів у кримінальних провадженнях за результатами НРСД” для суддів місцевих загальних судів і помічників суддів місцевих загальних та апеляційних судів. До навчання долучилися понад 100 суддів та 40 помічників суддів з 21 області України.

На відкритті семінару директор Дніпровського регіонального відділення, суддя у відставці Володимир Поплавський нагадав учасникам, що метою всеукраїнського семінару є обговорення сутності проведення негласних слідчих (розшукових) дій, а також випадків, з якими може зіштовхнутися суспільство у випадку порушення правової процедури проведення негласних слідчих дій, зокрема в питанні прийняття доказів у кримінальних провадженнях за результатами НРСД.

Під час виступу суддя Вищого антикорупційного суду, кандидатка юридичних наук Катерина Сікора звернула увагу слухачів на особливості розгляду Вищим антикорупційним судом клопотань про дозвіл на проведення НСРД.

Заступник голови Ленінського районного суду міста Дніпропетровська, доктор філософії в галузі права Максим Таус висвітлив загальні положення про втручання у приватне спілкування, зупинився на різновидах втручання у приватне спілкування, а також розповів про обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи, проведення моніторингу банківських  рахунків, а під час досудового розслідування тяжкого або особливо тяжкого злочину здійснення прихованої фіксації відомостей за допомогою аудіо- і відеозапису публічно доступних місць, негласне отримання зразків, необхідних для порівняльного дослідження, використання конфіденційного співробітництва.

Питання оскарження рішення слідчого, прокурора про відмову в задоволені клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) підняла у своєму виступі суддя Індустріального районного суду міста Дніпропетровська Анастасія Михальченко, а заступник начальника відділу Київської міської прокуратури Яна Тализіна роз’яснила актуальні питання щодо використання конфіденційного співробітництва і контролю за здійсненням злочину, а саме проведення спеціального слідчого експерименту, імітування обстановки злочину, контрольовані поставки, контрольовані та оперативні закупки.

Після завершення всеукраїнського семінару начальниця відділу наукових досліджень проблем судочинства та науково-методичного забезпечення суддівської освіти Тетяна Фулей представила співзасновника директора громадської організації “Truth Hounds” Дмитра Коваля, який презентував навчальну бібліотеку з міжнародного гуманітарного права, спрямовану на забезпечення суддів актуальними знаннями в цій галузі. Як було зазначено, курс охоплює 10 тем, представлених у форматі відеолекцій, презентацій і практичних завдань, кожна з яких супроводжується додатковими матеріалами (підручники, посібники та наукові роботи з МГП). Цей курс буде доступний на сайті Національної школи суддів України.

Відгук слухачки:

“Дякуємо працівникам Дніпровського регіонального відділення та викладачам Національної школи суддів України за цікавий і змістовний семінар. Інформація, що була розкрита під час навчання, була корисною для використання в роботі. Необхідно провести подібний захід і в наступному році”, – суддя Миронівського районного суду Київської області Марина Кириленко.