Національна школа суддів України

26–30 травня 2014 р., м. Одеса. Підготовка помічників суддів та консультантів місцевих загальних та апеляційних судів

2630 травня 2014 року в місті Одесі місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку помічників суддів та консультантів місцевих загальних та апеляційних судів.

Для проходження підготовки прибув 61 помічник та консультант  місцевих загальних та апеляційних судів Одеської, Миколаївської та Херсонської областей.

Вітальними словами підготовку відкрив директор Одеського регіонального відділення Володимир Іртєгов.

Для проведення підготовки запрошено секретаря судової палати в цивільних   справах  Апеляційного суду Одеської області, кандидата юридичних наук Андрія Дрішлюка, суддю цього ж суду Наталію Грідіну, суддю Одеського окружного адміністративного суду Оксану Бойко, суддю Київського районного суду м. Одеси Володимира Петренка, суддів Приморського районного суду м. Одеси  Дениса Донцова та В’ячеслава Бондаря, головного спеціаліста відділу представництва інтересів держави в судах та міжнародного співробітництва Головного управління юстиції в Одеській області  Галину Маліцьку, професора кафедри політології  Одеського національного політехнічного університету, доктора педагогічних наук Аллу Семенову, старшого викладача кафедри прикладної лінгвістики Національного університету “Одеська юридична академія” Наталію Ануфрієву, начальника відділу організаційного забезпечення діяльності судів, судової статистики та інформаційних технологій Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області Інну Акбарову, начальника сектору експертизи у сфері інтелектуальної власності, мистецтвознавчої, психологічної, фототехнічної та портретної експертизи Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при Головному управлінні МВС України в Одеській області, кандидата психологічних наук, доцента Олега Назарова.

Під час занять буде вивчено такі питання:

- Статус помічників суддів та консультантів місцевих загальних та апеляційних судів. Порядок  прийому та звільнення з посади помічників суддів згідно із Законом України “Про судоустрій і статус суддів”. Функціональні обов’язки помічників суддів. Умови та порядок прийняття на службу, проходження служби в судах. Умови оплати праці, матеріального, соціального та іншого забезпечення. Посадові інструкції помічників суддів, забезпечення їх виконання. Практичне застосування Положення про помічника судді суду загальної юрисдикції, затвердженого рішенням Ради суддів України від 25.03.2011  № 14.  Дії помічників суддів в екстремальних ситуаціях, їх взаємодія з іншими працівниками суду. Посадові обов’язки  консультантів. Закон України “Про державну службу”. Кваліфікаційні вимоги до помічника судді. Взаємодія судді, помічника та секретаря судового засідання.

- Методика роботи помічника судді з матеріалами судових справ. Участь помічника судді та консультанта в підготовці розгляду справи суддею. Підготовка справи до судового розгляду  та підготовка процесуальних документів. Роль помічників суддів та консультантів при складанні процесуальних документів та контролю за їх виконанням. Підбір законодавчих та інших нормативно-правових актів та матеріалів судової практики.

- Адміністративна судова юрисдикція. Питання підсудності адміністративних справ. Проблеми розмежування компетенції між адміністративними, господарськими та загальними судами, зокрема розмежування  адміністративної юрисдикції для загальних місцевих судів  та окружних адміністративних судів. Правові позиції вищих судових інстанцій з цього приводу.

- Правочини. Правові наслідки недійсності правочину. Шляхи вирішення  питань, які виникають при розгляді цивільних справ про визнання правочинів дійсними або недійсними. Право власності та інші речові права. Особливості розгляду справ, пов’язаних із набуттям, припиненням, захистом права власності. Визнання права власності, у тому числі в разі відсутності чи втрати документа, який посвідчує право власності. Право власника на витребування майна від добросовісного набувача. Речові права на чуже майно. Право користування чужим майном. Встановлення сервітутів рішенням суду.

- Застосування міжнародних договорів при здійсненні правосуддя. Гаазькі конвенції, стороною яких є Україна. Застосування договорів про правову допомогу з іншими державами. Застосування інших міжнародних договорів, обов’язкових для України.

- Вимоги Інструкції про порядок виконання місцевими судами правової допомоги в цивільних справах (щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України
від 27.06.2008 № 1092/5/54). Проблемні питання, які виникають при застосуванні міжнародних договорів та застосуванні законодавства інших держав.

- Підстави відповідальності за завдану моральну шкоду. Визначення судом розміру відшкодування моральної шкоди з врахуванням вимог розумності і справедливості.

- Психологія діяльності працівника апарату суду. Засоби оптимізації міжособистісних стосунків працівників апарату суду: взаємовідносини судді з помічником судді, секретарем судового засідання. Психологічні та суспільні фактори, їх вплив на здійснення судочинства в судах. Запобігання ефекту професійного вигорання.

- Особливості судового розгляду справ, що виникають із договорів страхування.

- Особливості вирішення судами спорів про визнання  права власності на самочинне будівництво і на недобудоване нерухоме майно.

- Мистецтво правового письма та процесуального документування. Етика ділового мовлення.

- Загальні правила ведення судового діловодства в  місцевих загальних та апеляційних  судах. Передача справ на архівне зберігання. Дотримання вимог Інструкції з діловодства в місцевих загальних та апеляційних  судах. Особливості роботи, пов’язані з введенням в дію Кримінального процесуального кодексу України.

- Особливості судових експертиз. Питання їх призначення і проведення. Напрямки розвитку судової експертизи. Експертизи у кримінальних, цивільних, адміністративних справах та справах про адміністративні правопорушення. Призначення і проведення експертиз, у тому числі будівельно-технічних, товарознавчих, авто-технічних, психологічних та інших.  Сучасні можливості судово-психологічної експертизи. Обов’язкове призначення експертизи.

- Особливості, строки призначення та проведення судових експертиз. Здійснення контролю за своєчасним їх проведенням у справах, призначених суддею.

- Судова практика із застосування законодавства, що регулює банківську діяльність, Звернення стягнення на предмет іпотеки за рішенням суду. Визначення початкової вартості предмета іпотеки для його подальшої реалізації. Випадки реалізації предмета іпотеки в межах процедури виконавчого провадження, передбаченої Законом України “Про виконавче провадження” та в межах Закону України  “Про іпотеку”.

- Провадження у зв’язку з нововиявленими обставинами. Проблемні питання при перегляді рішень за нововиявленими обставинами. Судові рішення. Порядок ухвалення рішень та постановлення ухвал, їх форма. Рішення суду першої інстанції. Зміст ухвали та рішення суду. Складання судових рішень (методика складання мотивувальних частин судових рішень). Винесення окремих ухвал по цивільних справах. Направлення окремих ухвал компетентним органам для вжиття відповідних заходів реагування. Контроль суду за своєчасністю і повнотою виконання окремих ухвал та реагування на випадки невиконання. Виконання рішень апеляційного суду у частині видачі виконавчих листів, після скасування, повної чи часткової зміни рішення суду першої інстанції.

- Етичні основи судової діяльності та професійна етика працівників апарату суду. Застосування правил поведінки працівників суду, затверджених рішенням Ради суддів України від 6 лютого 2009 року № 33.

- Особливості вирішення житлових спорів, у тому числі про  захист права власності на житло; про визнання особи такою, що втратила право користування житлом.

- Особливості вирішення житлових спорів про виселення із житла, зокрема  у зв’язку зі зміною його власника або в разі звернення стягнення на квартиру чи житловий будинок.

        Після закінчення підготовки кожному слухачу, який її пройде, буде вручено Сертифікат Національної школи суддів України.