Національна школа суддів України

03 – 14 лютого 2014 р., м. Львів. Підготовка суддів місцевих загальних судів, призначених на посаду судді вперше

03–14 лютого 2014 року в місті Львові місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку суддів місцевих загальних судів, призначених на посаду судді вперше.

Для проходження підготовки прибуло 30  суддів місцевих загальних  судів Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Рівненської областей.

Вітальними словами підготовку відкрила  директор Львівського регіонального відділення Слюсар Людмила Антонівна.

Для проведення підготовки запрошені судді у відставці Апеляційного суду Львівської області Зубарєва Катерина Петрівна та Кіт Ігор Несторович, голова Апеляційного суду Львівської області Каблак Петро Іванович,  судді Апеляційного суду Львівської області Курій Наталія Михайлівна, Калиняк Оксана Миколаївна, Стельмах Ігор Орестович, Бермес Ігор Володимирович, Приколота Тетяна Іванівна та Ревер Василь Володимирович, суддя Апеляцйного суду Волинської області Овсієнко Андрій Анатолійович, голова Личаківського районного суду м. Львова Гирич Сергій Васильович, голова Стрийського міськрайонного суду Львівської області Бораковський Василь Миронович, заступник голови Стрийського міськрайонного суду Львівської області Бучківська Вікторія Леонідівна, суддя Буського районного суду Шендрікова Ганна Олександрівна, суддя Шевченківського районного суду м. Львова Баєва Олександра Ігорівна, суддя Галицького районного суду м. Львова Юрків Олег Романович, суддя Сихівського районного суду м. Львова Бойко Ольга Миколаївна, суддя Личаківського районного суду м. Львова, кандидат юридичних наук Мармаш Володимир Ярославович, судовий експерт-психолог КЗ ЛОКПЛ, голова секції індивідуальної глибинної психології А. Адлера Української спілки психотерапевтів Кошулинська Зоряна Василівна, адвокат Львівської колегії адвокатів Дуліч Тетяна Володимирівна, директор Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз, кандидат хімічних наук Курильова Олена Франтишківна, помічник начальника управління МВС у Львівській області, викладач Львівського регіонального відділення Сопільник Любомир Іванович, директор Львівського регіонального відділення Слюсар Людмила Антонівна.

Під час проведення занять буде вивчено такі питання:

-  Проблемні питання розгляду цивільних справ за позовами, предметом яких є інформація, розміщена в мережі Інтернет.

-  Особливості розгляду справ у порядку наказного провадження

-  Порядок апеляційного оскарження рішень місцевого суду. Доповнення, зміна апеляційної скарги, відкликання чи відмова від апеляції

-  Проблемні питання виконання покарання у виді штрафу по кримінальним справам. Можливість заміни штрафу позбавленням волі.

-  Проблемні питання провадження у зв’язку із нововиявленими обставинами.

-  Процесуальні строки при розгляді цивільних справ. Практика Європейського суду з прав людини щодо дотримання розумних строків як складової права на справедливий судовий розгляд.

-  Судова практика застосування норм сімейного та цивільного законодавства при вирішенні майнових спорів між  подружжям (колишнім подружжям)

-  Судова практика застосування норм сімейного та цивільного законодавства при вирішенні: визначення місця проживання дитини; позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.

-  Судова практика з розгляду кримінальних  справ про злочини у сфері службової  та  професійної діяльності, пов’язаної з наданням  публічних послуг. Службові злочини з ознаками корупційних діянь. Практика застосування ст. 364, 366, 368 КПК. Службове підроблення. Неправомірна вигода

-  Фіксування кримінального провадження та судових викликів і повідомлень (глава 5, 6, 11 КПК України). Електронний суд. СМС-повістки. Форми фіксування кримінального провадження. Оформлення процесуальних документів, протоколів судових засідань, ухвалення рішень, вимоги до них.

-  Практичні аспекти призначення покарання. Розгляд справ про злочини, за які передбачено покарання у виді довічного позбавлення волі. Висновки Верховного Суду України щодо спірних питань, пов’язаних із призначенням покарання. Особливості призначення покарання у виді штрафу.

-  Призначення покарання за сукупністю злочинів та за сукупністю вироків. Правила складання покарань та зарахування строк попереднього ув’язнення  (ст.ст. 70, 71 та 72 КК України).

-  Актуальні питання кваліфікації злочинів проти життя та здоров’я людини, статевої свободи та статевої недоторканості. Питання  кваліфікації  замаху  та  добровільної  відмови  при  вбивстві  або  заподіяння  шкоди  здоров’ю. Співучасть  у  вбивстві  та  ексцес  виконавця.  Кваліфікація  помилки  в  об’єкті при  вбивстві. Кваліфікація  вбивства  за  обтяжуючих  обставин.

-  Умисне  вбивство  при перевищенні  меж  необхідної  оборони  або  у  разі  перевищення  заходів, необхідних  для  затримання  злочинця.  Відмежування  умисного  тяжкого  тілесного  ушкодження,  що  спричинило  смерть  потерпілого, від  умисного  вбивства. Умисне  вбивство  чи  умисні  тяжкі  тілесні  ушкодження,  заподіяні у  стані  сильного  душевного  хвилювання.

-  Злочини проти власності. Відмежування шахрайства від крадіжки, грабежу та інших подібних злочинів. Відмінність привласнення, розтрати майна від заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем. Незаконне заволодіння  транспортними засобами і відмінність цього злочину від злочинів проти власності.

-  Порядок обрання запобіжних заходів за вимогами нового КПК України. Застосування запобіжних заходів: обрання, продовження строків. Оскарження рішень про запобіжний засіб. Контроль за дотриманням зобов’язань і реакція суду на порушення.  Особливості застосування в судовій практиці запобіжного заходу, пов’язаного з триманням під вартою, та застави.

-  Актуальні питання застосування трудового законодавства при розгляді цивільних справ (вирішення питання щодо підсудності, встановлення належного відповідача тощо). Проблеми розгляду трудових спорів.

-  Затримання  особи  в  порядку  ст. 208 КПК України. Особливості застосування  судами ст. 206 КПК України.

-  Особливості розгляду спорів, що виникають із договорів позики, кредиту та банківських вкладів: строки позовної давності у справах; стягнення пені, штрафу у кредитних правовідносинах; визнання недійсним договору споживчого кредиту.

-  Особливості розгляду спорів, що виникають із договорів позики, кредиту та банківських вкладів: особливості розгляду спорів про стягнення кредитної заборгованості за договорами застави, іпотеки, поруки;  звернення стягнення на заставлене майно, виселення мешканців з об’єкту іпотеки; питання повернення кредиту в разі смерті боржника.

-  Звільнення від кримінальної відповідальності: проблеми та практика застосування. Правові підстави та порядок звільнення від кримінальної відповідальності. Особливості звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст. 46 КК України та його розмежування із кримінальними провадженнями на підставі угоди про примирення обвинуваченого з потерпілим.

-  Особливості розгляду справ окремого провадження (про усиновлення дітей, у тому числі іноземцями та особами без громадянства, про встановлення факту належності документа, тощо).

-  Судово-психіатричні та судово-психологічні експертизи. Особливості психічних розладів, що впливають на здатність особи усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Комплексна психолого-психіатрична експертиза і психологічна експертиза неповнолітнього підозрюваного, обвинуваченого.

-  Застосування положень ст.ст. 56, 88 ЦПК України та Закону України “Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу”.

-  Актуальні питання застосування земельного законодавства. Практика розгляду судами спорів, що виникають із земельних правовідносин (підсудність спорів, розгляд справ про визнання права власності на земельні ділянки, щодо яких неможливо визначити територіальну приналежність, докази і доказування, спори, що виникають у правовідносинах з набуття, реалізації та припинення права власності на земельні ділянки, особливості розгляду цивільних справ за позовами про визначення порядку використання земельної ділянки громадянами, яким належить житловий будинок, громадські будівлі, споруди на праві спільної сумісної власності).

-  Процесуальний порядок та особливості застосування примусових заходів медичного характеру (глава 39 розділу шостого КПК України).

-  Проблемні питання призначення судових експертиз у кримінальних справах. Найбільш поширені види експертиз. Допит експерта в судовому засіданні. Оцінка висновків судових експертиз у кримінальних справах.

-  Проблемні питання кваліфікації злочинів, вчинених у співучасті. Форми співучасті; ексцес  виконавця; причетність  до  злочину. Висновки Верховного Суду України щодо розмежування вчинення злочину організованою групою або групою осіб за попередньою змовою.

-  Звільнення від покарання та його відбування: підстави, процесуальний порядок та наслідки.  Проблемні питання, пов’язані із застосуванням Закону України “Про застосування амністії в Україні”. Звільнення від покарання на підставі акту амністії. Відмінності від інших видів звільнення від відбування покарання. Порядок розгляду судом клопотань про зняття судимості.

-  Особливості кримінального провадження щодо неповнолітніх (глава 38 розділу IV КПК України).

-  Докази в кримінальному провадженні. Належність і допустимість доказів. Недопустимість доказів, отриманих внаслідок порушення прав та свобод людини. Визнання доказів недопустимими. Значення рішень інших судів у питаннях допустимості доказів. Роль судді в забезпеченні доступу до доказів.

-  Кримінальне провадження на підставі угод. Загальний порядок судового провадження на підставі угод (глава 35 розділу шостого КПК України). Зміст угод про визнання винуватості та про примирення (предмет угоди, роль сторін у процесі укладання угоди, роль суду при затвердженні угоди, роль медіаторів або захисників при складанні угоди, наслідки відмови суду у затвердженні угоди, оскарження судових рішень на підставі угод).

-  Кримінальне провадження на підставі угод. Загальний порядок судового провадження на підставі угод (глава 35 розділу шостого КПК України). Зміст угод про визнання винуватості та про примирення (предмет угоди, роль сторін у процесі укладання угоди, роль суду при затвердженні угоди, роль медіаторів або захисників при складанні угоди, наслідки відмови суду у затвердженні угоди, оскарження судових рішень на підставі угод).

-  Наслідки укладання та затвердження таких угод. Наслідки невиконання угоди про примирення, про визнання винуватості. Вирок на підставі угоди та наслідки невиконання угоди.

-  Практика заочного розгляду справ та шляхи вирішення питань, які виникають при цьому.

-  Антикорупційне  законодавство: міжнародні  стандарти  та  їх  запровадження  в  Україні. Протидія  корупції  та організованій  злочинності  в  умовах змін  законодавства  України. Практика  застосування  кримінально-правових  та  адміністративно-правових  засобів  протидії  корупції. Відповідальність  суддів  за  вчинення  корупційних  правопорушень. Практика застосування антикорупційного  законодавства.

Після закінчення підготовки всім суддям, які його пройдуть, буде вручено Сертифікат Національної школи суддів України.

Організаційні заходи щодо проведення підготовки забезпечено Львівським регіональним відділенням (директор – Слюсар Людмила Антонівна).