Національна школа суддів України

03–7 лютого 2014 р., м. Дніпропетровськ. Підготовка помічників суддів та консультантів місцевих загальних та апеляційних судів

3–7 лютого 2014 року в місті Дніпропетровську місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку помічників суддів та консультантів місцевих загальних та апеляційних судів.

Для проходження підготовки прибуло 37 помічників суддів та консультантів місцевих загальних та апеляційних судів Дніпропетровської, Запорізької та Кіровоградської областей.

Вітальними словами підготовку відкрила директор Дніпропетровського регіонального відділення Національної школи суддів України Баштанник Алла Григорівна.

Для проведення підготовки викладачами запрошені  судді Апеляційного суду Дніпропетровської області Джерелейко Олена Євгенівна, Макаров Микола Олексійович, Чернусь Катерина Петрівна, суддя Запорізького окружного адміністративного суду Горобцова Ярослава Володимирівна, суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області  Перекопський Микола Миколайович, суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Чулінін Дмитро Георгійович, суддя Апеляційного суду Дніпропетровської області у відставці Преда Дмитро Ілліч, суддя Кіровського районного суду м. Дніпропетровська у відставці Коняєв Дмитро Іванович; працівники Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області: заступник начальника управління Москалець Аліна Петрівна, начальник відділу документування, організаційного забезпечення діяльності та безпеки Карпеко Євгенія Володимирівна, начальник відділу кадрової роботи Пунько Олена Миколаївна, завідувач юридичного сектору Савчук Оксана Миколаївна; старший викладач кафедри практичної психології Дніпропетровського університету імені Альфреда Нобеля Єрмолаєва Тетяна Василівна, керівник служби регіональної інформаційно-технічної підтримки судових процесів Державного підприємства “Інформаційні судові системи” в Дніпропетровській області Овчаров Сергій Анатолійович.  

Під час занять буде вивчено такі теми:

-  Антикорупційне законодавство: міжнародні стандарти та їх запровадження в Україні. Виконання вимог Закону України “Про засади запобігання та протидії корупції”.

-  Європейська система захисту прав людини. Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини в національній судовій практиці. Захист права власності в практиці Європейського суду з прав людини в Україні (ст.1 протоколу № 1 до Європейського суду з прав людини зі змінами, внесеними Протоколом № 11). Порядок виконання рішень Європейського суду з прав людини в Україні. Закон України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”. Правові позиції Європейського суду з прав людини, викладені в рішеннях Європейського суду з прав людини, які набули статусу остаточних.

-  Заходи забезпечення кримінального провадження і підстави їх застосування відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. Провадження в суді присяжних. Питання, що виникають у судовій практиці при обранні судами запобіжних заходів на різних стадіях кримінального процесу та шляхи їх вирішення. Особливості застосування в судовій практиці запобіжного заходу, пов’язаного з позбавленням волі та застави.

-  Практичні питання застосування Конституції України при здійсненні правосуддя. Особливості застосування рішень та висновків Конституційного суду України на процес здійснення правосуддя.

-  Організація роботи суду з питань виконання Закону України “Про звернення громадян”, реєстрація та облік звернень громадян. Специфіка розгляду заяв, звернень, скарг громадян в суді. Порядок прийняття та розгляду судових звернень громадян та здійснення контролю за їх розглядом помічником судді, консультантом. Специфіка реєстрації заяв, скарг, пропозицій громадян. Особливості звернень суду України із судовим дорученням до іноземного суду.

-  Українське ділове мовлення. Мистецтво правового письма та процесуального документування. Вимоги до написання процесуальних документів. Складання процесуальних документів. Етика ділового мовлення.

-  Особливості судових експертиз. Питання їх призначення і проведення. Напрямки розвитку судової експертизи. Призначення і проведення психологічної експертизи. Сучасні можливості судово-психологічної експертизи. Обов’язкове призначення експертизи.

-  Загальні правила ведення судового діловодства в місцевих загальних та апеляційних судах. Передача справ на архівне зберігання. Дотримання вимог Інструкції з діловодства в місцевих загальних та апеляційних судах.

-  Відкриття провадження в адміністративній справі та підготовка справи до розгляду. Судові виклики та повідомлення. Попереднє судове засідання: порядок його проведення, мета та завдання. Скорочене провадження. Судові доручення. Вирішення питань забезпечення адміністративного позову. Судові рішення за наслідками підготовчого провадження. Оперативність розгляду адміністративних справ.

-  Статус помічників суддів та консультантів місцевих загальних та апеляційних судів. Порядок прийому та звільнення з посади помічників суддів згідно із Законом України “Про судоустрій і статус суддів”. Функціональні обов’язки помічників суддів. Умови та порядок прийняття на службу, проходження служби в судах. Посадові інструкції помічників суддів, забезпечення їх виконання. Практичне застосування Положення про помічника судді суду загальної юрисдикції, затвердженого рішенням Ради суддів України від 25.03.2011 № 14. Посадові обов’язки  консультантів. Закон України “Про державну службу”. Кваліфікаційні вимоги до помічника судді.

-  Позовне провадження. Залишення позовної заяви без руху, повернення заяви. Дотримання процесуальних строків при розгляді цивільних справ (проблемні та спірні питання). Підготовка цивільних справ до судового розгляду. Вимоги до написання процесуальних документів. Особливості проведення судових експертиз.

-  Судові витрати. Відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх оплати. Розподіл судових витрат між сторонами. Застосування Закону України “Про судовий збір”. 


-  Особливості провадження у справах про злочини вчинені неповнолітніми (глава 38 шостого розділу Кримінального процесуального кодексу України).

-  Право власності та інші речові права. Особливості розгляду справ, пов’язаних з набуттям, припиненням, захистом права власності. Визнання права власності, у тому числі в разі відсутності чи втрати документа, який посвідчує право власності. Право власника на витребування майна від добросовісного набувача. Речові права на чуже майно. Право користування чужим майном. Встановлення сервітутів рішенням суду

-  Етичні основи судової діяльності та професійна етика працівників апарату суду. Застосування правил поведінки працівників суду, затверджених рішенням Ради суддів України від 6 лютого 2009 року № 33.

-  Психологія діяльності працівника апарату суду. Засоби оптимізації міжособистісних стосунків працівників апарату суду: взаємовідносини судді з помічником судді, секретарем судового засідання. Психологічні та суспільні фактори, їх вплив на здійснення судочинства в судах. Запобігання ефекту професійного вигорання. 

-  Судова практика розгляду кримінальних справ про злочини проти життя і здоров’я особи.

-  Використання технічних засобів в роботі суду. Фіксація судового процесу за допомогою технічних засобів. Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затверджене Рішенням Ради суддів України 26.11.2010  № 30. Електронний суд. СМС-повістки. Проведення процесуальних дій у режимі відеоконференції під час судового провадження.

-  Судова влада та засоби масової інформації: забезпечення об’єктивного і неупередженого висвітлення діяльності загальних судів. Проблеми підвищення авторитету судової влади в українському суспільстві. Моделювання проведення судових засідань при допуску до судового процесу засобів масової інформації. Роз’яснення положень Закону України “Про інформацію” в частині організації діяльності судів.

Після закінчення підготовки кожному слухачу, який її пройде, буде вручено Сертифікат Національної школи суддів України.

Організаційні заходи щодо проведення підготовки забезпечено Дніпропетровським регіональним відділенням (директор – Баштанник Алла Григорівна).