25–29 листопада 2013 р., м.Сімферополь. Підготовка помічників суддів місцевих загальних та апеляційних судів
25–29 листопада 2013 року в місті Сімферополі Кримське регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку помічників суддів місцевих загальних та апеляційних судів.
Для проходження підготовки прибуло 32 помічники суддів місцевих загальних судів та Апеляційного суду Автономної Республіки Крим.
Вітальними словами підготовку відкрили директор Кримського регіонального відділення Національної школи суддів України, суддя у відставці, заслужений юрист Автономної Республіки Крим Раїса Чумаченко та начальник Територіального управління Державної судової адміністрації України в Автономній Республіці Крим, заслужений юрист України
Марина Трошина.
Для проведення підготовки викладачами запрошено заступника голови Апеляційного суду Автономної Республіки Крим Віктора Склярова, секретаря судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим Юрія Трясуна, секретаря судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим
Романа Новікова, суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим Тетяну Белинчук, Ірину Харченко, Романа Бондарева, керівника апарату Апеляційного суду Автономної Республіки Крим Ларису Терновик, головного спеціаліста – прес-секретаря Апеляційного суду Автономної Республіки Крим Мар’яну Павловську, начальника Управління державної служби Головного управління державної служби України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Володимира Єрьоміна, заступника голови окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Сергія Яковлєва, начальника Територіального управління Державної судової адміністрації України в Автономній Республіці Крим Марину Трошину, доцента кафедри адміністративно–правових і кримінально-правових дисциплін Кримського юридичного інституту Національного університету “Юридична академія України імені Ярослава Мудрого”, кандидата юридичних наук, доцента Володимира Ємельяненка, начальника відділу організаційного забезпечення діяльності судів, судової статистики і інформаційних технологій ТУ ДСА України в АР Крим Ірину Глухову, провідного спеціаліста відділу міжнародного співробітництва, правової роботи, правової освіти та правового забезпечення Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим Ніну Шекіну, техніка Регіональної служби підтримки в Автономній Республіці Крим Департаменту регіональної служби підтримки Державного підприємства “Інформаційні судові системи” Володимира Насташенка та практикуючого психолога Володимира Боєва.
Під час занять буде вивчено такі питання:
- Професійна етика працівників апарату суду. Застосування правил поведінки працівників суду, затверджених рішенням Ради суддів України
від 6 лютого 2009 року № 33.
- Особливості провадження у справах про злочини, вчинені неповнолітніми (глава 38 шостого розділу КПК України).
- Злочини у сфері службової діяльності. Практика розгляду справ про посадові злочини. Розгляд кримінальних справ із перевищення влади або службових повноважень. Особливості привласнення, розтрати майна від заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем. Судова практика кваліфікації злочинів, передбачених ст.ст. 364 і 365 КК України. Судова практика про злочини у сфері службової та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг (розділ 17 КК України).
- Антикорупційне законодавство: міжнародні стандарти та їх запровадження в Україні. Виконання вимог Закону України “Про засади запобігання і протидії корупції”.
- Провадження у справі до судового розгляду. Участь у цивільній справі представника. Підготовка справ до судового розгляду. Дії при підготовці цивільних справ до судового розгляду. Порядок забезпечення доказів та судовий розгляд заяв про забезпечення позову, виконання ухвал про забезпечення позову. Проведення попереднього судового засідання.
- Позовне провадження. Залишення позовної заяви без руху, повернення заяви. Дотримання процесуальних строків при розгляді цивільних справ (проблемні та спірні питання). Підготовка цивільних справ до судового розгляду.
- Проблемні питання обчислення строків та термінів, застосування позовної давності.
- Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес, відповідно до Закону України від 13.01.2011 № 2939–VI “Про доступ до публічної інформації”. Організація роботи зі зверненнями громадян. Закон України “Про звернення громадян”. Специфіка розгляду заяв, звернень, скарг громадян в суді. Порядок прийняття та розгляду судових звернень громадян та здійснення контролю за їх розглядом. Розмежування звернень (запитів) відповідно до Закону України “Про звернення громадян” та Закону України “Про доступ до публічної інформації”.
- Мистецтво правового письма та процесуального документування. Написання судових рішень (методика складання мотивувальних частин рішень). Судові рішення, їх види, відмінності в окремих юрисдикціях, властивості та порядок постановлення. Законність, обґрунтованість та вмотивованість рішень (у т. ч. вироків) суду. Постановлення виправдувального та обвинувального вироку. Методика складання вироку.
- Статус помічників суддів місцевих загальних та апеляційних судів. Порядок прийому та звільнення з посади помічників суддів згідно із Законом України “Про судоустрій і статус суддів”. Функціональні обов’язки помічників суддів. Умови та порядок прийняття на службу, проходження служби в судах. Умови оплати праці, матеріального, соціального та іншого забезпечення. Посадові інструкції помічників суддів, забезпечення їх виконання. Практичне застосування Положення про помічника судді суду загальної юрисдикції, затвердженого рішенням Ради суддів України
від 25.03.2011 № 14. Дії помічників суддів в екстремальних ситуаціях, їх взаємодія з іншими працівниками суду. Закон України “Про державну службу”.
- Судова влада та ЗМІ: забезпечення об’єктивного і неупередженого висвітлення діяльності судів. Проблеми підвищення авторитету судової влади в українському суспільстві. Моделювання проведення судових засідань при допуску до судового процесу засобів масової інформації. Роз’яснення положень Закону України “Про інформацію” в частині організації діяльності судів.
- Психологія діяльності працівника апарату суду. Засоби оптимізації міжособистісних стосунків працівників апарату суду: взаємовідносини судді з помічником судді, секретарем судового засідання. Психологічні та суспільні фактори, їх вплив на здійснення судочинства в судах. Запобігання ефекту професійного вигорання.
- Судові витрати. Відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх оплати. Розподіл судових витрат між сторонами. Застосування Закону України “Про судовий збір”.
- Запровадження в судах загальної юрисдикції проектів “Електронний суд” та “SMS-повідомлення”. Порядок оформлення та направлення судових рішень до Єдиного державного реєстру судових рішень.
- Перегляд судових рішень в апеляційному порядку. Підстави для скасування судових рішень апеляційним судом. Виконання рішень апеляційного суду в частині видачі виконавчих листів, після скасування, повної чи часткової зміни рішення суду першої інстанції.
- Особливості розгляду деяких категорій справ окремого провадження, у тому числі про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; про усиновлення дітей, у тому числі іноземцями та особами без громадянства; про встановлення опіки та піклування над дітьми; про відновлення прав на втрачені цінні папери на пред’явника та векселі; про розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб, тощо.
- Адміністративна судова юрисдикція. Питання підсудності адміністративних справ. Проблеми розмежування компетенції між адміністративними, господарськими та загальними судами, зокрема розмежування адміністративної юрисдикції для місцевих загальних судів та окружних адміністративних судів. Правові позиції вищих судових інстанцій з цього приводу.
- Застосування договорів про правову допомогу з іншими державами. Визнання та виконання рішень іноземних судів в Україні. Застосування Конвенції про правову допомогу та правові відносини з цивільних, кримінальних та сімейних справ від 22.01.1993 при ухваленні судових рішень.
- Порядок оформлення судових документів відповідно до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах. Визнання і виконання рішень національних судів на території інших держав на підставі двохсторонніх міжнародних договорів у сфері міжнародно-правового співробітництва.
Після закінчення підготовки кожному слухачу, який її пройде, буде вручено Сертифікат Національної школи суддів України.