Національна школа суддів України

19 - 30 травня 2014 р. м. Дніпропетровськ. Підготовка суддів місцевих загальних судів, обраних на посаду судді безстроково.

19 - 30 травня 2014 року в місті Дніпропетровську місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку суддів місцевих загальних судів, обраних на посаду судді безстроково.

Для проходження підготовки прибуло 20 суддів місцевих загальних судів  Дніпропетровської, Запорізької та Кіровоградської областей.

Вітальними словами підготовку відкрила директор Дніпропетровського регіонального відділення Алла Баштанник.

Для проведення підготовки викладачами запрошено голову Апеляційного суду Дніпропетровської області Наталію Деркач, заступника голови Апеляційного суду Дніпропетровської області Ірину Живоглядову, суддів цього ж суду Вікторію Васецьку, Віру Гайдук, Василя Зайцева, Володимира Повєткіна, Олексія Осіяна, Марину Прозорову, Вікторію Міхеєву, Романа Мудрецького, Василя Коваленка, Олену Кононенко, Валентину Тамакулову, Олену Свистунову та Сергія Риб’янця, заступника голови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, кандидата юридичних наук Володимира Поплавського, суддю Апеляційного суду Дніпропетровської області у відставці Дмитра Преду, заступника директора Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України Надію Кушакову та старшого викладача кафедри практичної психології Дніпропетровського університету імені Альфреда Нобеля Тетяну Єрмолаєву.

Під час занять буде вивчено такі питання:

-  Практика Європейського суду з прав людини у справах проти України (щодо порушень норм Європейського суду з прав людини, допущених під час розгляду кримінальних справ).

-  Антикорупційне законодавство: міжнародні стандарти та їх запровадження в Україні. Протидія корупції та організованій злочинності в умовах змін законодавства України. Практика застосування кримінально-правових та адміністративно-правових засобів протидії корупції .

-  Відповідальність суддів за вчинення корупційних правопорушень. Практика застосування антикорупційного законодавства.

-  Виправдувальні вироки. Особливості постановлення виправдувальних вироків за Кримінальним процесуальним кодексом 2012 року. Практика постановлення виправдувальних вироків.

-  Проблемні питання провадження у зв’язку з нововиявленими обставинами.

-  Цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей.

-  Досудове розслідування. Слідчі (розшукові) дії. Відмежування негласних слідчих дій, дозвіл на які надаються слідчим суддею апеляційного суду, та інших слідчих дій, які здійснюються на підставі ухвали слідчого судді місцевого суду. Особливості проведення допиту за Кримінальним процесуальним кодексом України. Проведення допиту і впізнання в режимі відеоконференції за новим Кримінальним процесуальним кодексом України. Клопотання, що подаються на досудовій стадії: правові стандарти і процедурні вимоги.

-   Практика застосування кримінально-процесуального законодавства, що регламентує розгляд кримінальних справ в апеляційному порядку та касаційному порядку. Подання апеляції на певні рішення, винесені на стадії досудового розслідування.

-  Заходи забезпечення кримінального провадження. Питання, що виникають у судовій практиці при застосуванні та скасуванні заходів забезпечення кримінального провадження.

-  Порядок обрання запобіжних заходів за вимогами нового Кримінального процесуального кодексу України. Застосування запобіжних заходів: обрання, продовження строків. Оскарження рішень про запобіжний засіб. Контроль за дотриманням зобов’язань і реакція суду на порушення. Особливості застосування в судовій практиці запобіжного заходу, пов’язаного з триманням під вартою, та застави.

-  Практика здійснення судового контролю за досудовим слідством у світлі Кримінального процесуального кодексу України 2012 року. Роль суду в забезпеченні прав підозрюваного/обвинуваченого та потерпілого на досудовій стадії. Процедурні гарантії запобігання жорстокому поводженню.

-  Обов’язковість судових рішень Верховного Суду України.

-  Питання єдності судової практики.

-  Забезпечення підозрюваному, обвинуваченому права на захист. Реалізація особисто обвинуваченим права на захист. Розгляд справи без участі захисника.

-  Засади змагальної системи у кримінальному провадженні. Принцип змагальності відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України та його реалізація на різних стадіях судового розгляду.

-  Процесуальний порядок та особливості застосування примусових заходів медичного характеру (глава 39 розділу шостого Кримінального процесуального кодексу України).

-  Проблемні питання призначення судових експертиз у кримінальних справах. Найбільш поширені види експертиз. Допит експерта в судовому засіданні. Оцінка висновків судових експертиз у кримінальних справах.

-  Судова практика розгляду спорів щодо банківських правочинів. Розгляд справ за позовами банків про звернення стягнення на предмет іпотеки, а саме: нерухоме майно, виселення боржника, а також за позовами банків про дострокове розірвання кредитних договорів та стягнення суми боргу.

-  Особливості судово-психологічних експертиз. Питання їх призначення і проведення.

-  Негласні слідчі дії. Розгляд клопотань про проведення негласної (розшукової) дії: стандарти і процесуальні вимоги. Збереження таємниці та захист прав підозрюваного і потерпілого під час негласних слідчих дій. Оцінка доказів, отриманих у результаті проведення негласних слідчих (розшукових) дій.

-  Судова практика застосування норм сімейного та цивільного законодавства при вирішенні майнових спорів між  подружжям (колишнім подружжям) та визначення місця проживання дитини.

-  Судова практика застосування норм сімейного та цивільного законодавства при вирішенні позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів. 

-  Практичні аспекти призначення покарання. Розгляд справ про злочини, за які передбачено покарання у виді довічного позбавлення волі. Висновки Верховного Суду України щодо спірних питань, пов’язаних із призначенням покарання. Особливості призначення покарання у виді штрафу.

-  Призначення покарання за сукупністю злочинів та за сукупністю вироків. Правила складання покарань та зарахування строк попереднього ув’язнення  (ст.ст. 70, 71 та                    72 Кримінального кодексу України).

-  Проблеми реалізації окремих способів захисту цивільних прав та інтересів судом. Способи захисту цивільних прав, не передбачені чинним законодавством.

-  Мистецтво бути суддею: особистісна та процесуальна етика. Бангалорські принципи поведінки суддів. Кодекс професійної етики судді. Етика поведінки судді в особистому житті. Етичні аспекти при формуванні професійних навичок. Дотримання суддями принципів та норм суддівської етики як складова підвищення авторитету судової влади. Наслідки порушення морально-етичних принципів поведінки судді.

-  Загальні засади кримінального провадження та їх реалізація. Проблемні питання практики застосування Кримінального процесуального кодексу України (2012 р.).

-  Дисциплінарна відповідальність судді. Підстави та порядок застосування до суддів дисциплінарної відповідальності. Процедура дисциплінарного провадження та прийняття рішення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України про направлення рекомендації до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення судді з посади. Відповідальність судді за порушення присяги та вимог щодо несумісності. Оскарження рішення в дисциплінарній справі стосовно судді. Вища рада юстиції: повноваження та їх здійснення в порядку, визначеному Законом України “Про Вищу раду юстиції” від            15.01.1998
(зі змінами). Акти Вищої ради юстиції.

-  Актуальні питання застосування трудового законодавства при розгляді цивільних справ (вирішення питання підсудності, встановлення належного відповідача тощо). Особливості судового розгляду трудових спорів, у тому числі про поновлення на роботі; про стягнення заробітної плати та інших сум, що належать працівнику від підприємства, установи, організації; про відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої працівникам підприємствами, установами, організаціями (в т. ч. справи про нещасний випадок на виробництві); про відшкодування працівниками шкоди, заподіяної  підприємству, установі чи організації.

-  Порядок апеляційного оскарження рішень місцевого суду. Доповнення зміна апеляційної скарги, відкликання чи відмова від скарги. Призначення справи до розгляду в апеляційному суді. Перегляд судових рішень в апеляційному порядку. Підстави для скасування судових рішень апеляційним судом. Виконання рішень апеляційного суду в частині видачі виконавчих листів, після скасування, повної чи часткової зміни рішення суду першої інстанції. Повернення справи на новий судовий розгляд до суду першої інстанції. Практичні аспекти застосування ч. 2 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України щодо повернення судом першої інстанції апеляційної скарги на ухвалу, що не підлягає апеляційному оскарженню окремо від рішення суду.

-  Докази у кримінальному провадженні. Належність і допустимість доказів. Недопустимість доказів, отриманих внаслідок порушення прав та свобод людини. Визнання доказів недопустимими. Значення рішень інших судів у питаннях допустимості доказів. Роль судді в забезпеченні доступу до доказів.

-  Доступ обвинуваченого до доказів обвинувачення. Клопотання, що подаються на досудовій стадії: правові стандарти і процедурні вимоги. Роль судді в забезпеченні доступу до доказів. Тимчасове вилучення майна, а також вирішення питання про речові докази і документи відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. Оцінка доказової інформації, отриманої в результаті оперативно-розшукової діяльності, з позиції її належності та допустимості.

-  Практика розгляду судами спорів, що виникають із земельних правовідносин, у тому числі про визнання недійсними правочинів щодо земельної ділянки та державних актів про право власності на землю; про право власності на земельну частку (пай), майновий пай сільськогосподарського підприємства; про встановлення та припинення дії земельних сервітутів та щодо користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови, сервітутів (судова практика); право власності на землю – підстави набуття та припинення; практика розгляду цивільних справ про примусове вилучення землі на користь держави.

-  Практика розгляду судами справ про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування; особливості розгляду справ про визнання права власності на спадкове майно (землю) після спадкодавця, який не оформив належним чином правовстановлюючі документи. Поділ та виділ земельної ділянки, яка рішенням виконавчого комітету міської ради виділена під забудову будинку, який перебуває у спільній сумісній власності подружжя; правове регулювання відносин, які виникають при укладенні, розірванні та поновленні договорів оренди землі. Особливості розгляду цивільних справ за позовами про визначення порядку використання земельної ділянки громадянами, яким належить жилий будинок, господарські будівлі та споруди на праві спільної власності.

-  Сучасні можливості судово-психологічної експертизи. Обов’язкове призначення експертизи.

-  Правові аспекти захисту прав та інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей при вчиненні батьками правочинів щодо нерухомого майна.

Після закінчення підготовки кожному судді, який її пройде, буде вручено Сертифікат Національної школи суддів України.


Організаційні заходи щодо проведення підготовки забезпечено Дніпропетровським регіональним відділенням Національної школи суддів України (директор – Алла Баштанник).