22–30 квітня 2014 р. м. Одеса. Підготовка суддів місцевих господарських судів, призначених на посаду судді вперше та обраних на посаду судді безстроково.
22–30 квітня 2014 року в місті Одесі місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку суддів місцевих господарських судів, призначених на посаду судді вперше та обраних на посаду судді безстроково.
Для проходження підготовки прибуло 11 суддів місцевих господарських судів Одеської, Миколаївської та Херсонської областей.
Вітальними словами підготовку відкрив директор Одеського регіонального відділення Національної школи суддів України, заслужений юрист України Володимир Іртєгов.
Для проведення підготовки викладачами запрошено суддів Одеського апеляційного господарського суду Якова Савицького, Олега Журавльова та Галину Разюк, головного спеціаліста відділу представництва інтересів держави в судах та міжнародного співробітництва головного управління юстиції в Одеській області Галину Маліцьку, завідувача кафедри господарського права і процесу Національного університету “Одеська юридична академія”, професора, доктора юридичних наук Олега Подцерковного, доцента кафедри адміністративного та господарського права Одеського національного університету ім. Мечнікова І. І., кандидата юридичних наук Тетяну Степанову, доцента кафедри господарського права і процесу Національного університету , “Одеська юридична академія”, кандидата юридичних наук Михайла Картузова, доцента кафедри адміністративного та господарського права Одеського національного університету ім. Мечнікова І. І., кандидата юридичних наук Андрія Смітюха, головного експерта відділу криміналістичних досліджень Науково- дослідного експертно-криміналістичного центру при Головному управлінні МВС України в Одеській області, кандидата юридичних наук Олега Назарова, професора кафедри політології Одеського національного політехнічного університету, доктора педагогічних наук Аллу Семенову.
Під час занять буде вивчено такі питання:
- Застосування міжнародних договорів при здійсненні правосуддя. Гаазькі конвенції, стороною яких є Україна. Застосування договорів про правову допомогу з іншими державами. Застосування інших міжнародних договорів, обов’язкових для України
- Вимоги Інструкції про порядок виконання місцевими судами правової допомоги в цивільних справах (щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої наказом МЮ України, ДСА України від 27.06.2008 № 1092/5/54). Проблемні питання, які виникають при застосуванні міжнародних договорів та застосуванні законодавства інших держав.
- Застосування Закону України “Про судовий збір”: повернення судового збору, його відстрочення та розстрочення, зменшення розміру та звільнення від сплати судового збору. Визначення розміру сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача та адвоката. Інші витрати, пов’язані з розглядом справи.
- Психологічні та суспільні фактори, їх вплив на роботу судді. Психологічні аспекти розгляду окремих категорій справ. Судове засідання як комунікативний процес.
- Питання доказування в господарському процесі (питання формалізації електронних доказів, преюдиційності судових актів тощо).
- Судова практика у спорах, що виникають з орендних відносин.
- Проблемні питання, що виникають при обранні та застосуванні запобіжних заходів і заходів забезпечення позову.
- Визначення підвідомчості та підсудності справ господарським судам.
- Питання, що виникають при поверненні позовної заяви, відмови в її прийнятті, залишенні позову без розгляду, припиненні та зупиненні провадження у справі.
- Визначення розміру сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача та адвоката. Інші витрати, пов’язані з розглядом справи.
- Порядок обчислення процесуальних строків у господарському процесі. Набрання законної сили судовими рішеннями та ухвалами. Відновлення та продовження процесуальних строків. Питання, що виникають у господарському процесі при продовженні строків вирішення спорів за заявами сторін.
- Дії судді при підготовці справи до розгляду.
- Особливості розгляду спорів, що виникають із договорів перевезення, надання транспортних послуг та проблеми, що виникають при їх вирішенні.
- Повноваження господарського суду щодо прийняття рішення відповідно до статті 83 Господарського процесуального кодексу України.
- Складні учасники процесу, методи поведінки з ними. Засоби оптимізації міжособистісних стосунків судді з працівниками та відвідувачами суду. Запобігання ефекту професійного вигорання.
- Проблемні питання, що виникають під час розгляду спорів, пов’язаних з укладанням, зміною, виконанням, розірванням договорів, визнанням їх недійсними.
- Особливості розгляду спорів, що виникають при укладенні або виконанні договорів про спільну діяльність. Теоретичні та практичні проблеми застосування договірного права в господарській практиці.
- Розгляд господарськими судами корпоративних спорів та проблеми, що виникають при їх вирішенні. Розмежування трудових та корпоративних спорів у справах, пов’язаних із рішенням про обрання, звільнення, відкликання керівників та інших посадових осіб товариства. Корпоративні права неповнолітніх осіб.
- Особливості судових експертиз. Питання їх призначення і проведення. Обов’язкове призначення експертизи. Напрямки розвитку судової експертизи.
- Психологія юридичного конфлікту та засоби його вирішення.
- Проблемні питання, що виникають при виконанні рішень та ухвал господарських судів (відстрочка, розстрочка, зміна способу та порядку виконання рішення, ухвали тощо).
- Підстави для скасування або зміни ухвали та рішення місцевого господарського суду. Аналіз порушень норм процесуального права у скасованих ухвалах (про повернення позовної заяви, відмову у прийнятті позовної заяви, залишення позову без розгляду, припинення та зупинення провадження у справі тощо) та рішеннях господарських судів.
- Загальні питання застосування законодавства про грошові зобов’язання.
- Тлумачення законодавства щодо способів захисту порушених прав.
- Застосування адміністративно-господарських санкцій в господарському процесі.
Після закінчення підготовки кожному судді, який її пройде, буде вручено Сертифікат Національної школи суддів України.