Національна школа суддів України

7 - 18 квітня 2014 р. м. Львів. Підготовка суддів місцевих загальних судів, обраних на посаду судді безстроково.

7 - 18 квітня 2014 року в місті Львові місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку суддів місцевих загальних судів, обраних на посаду судді безстроково.

Для проходження підготовки прибуло 38 суддів місцевих загальних судів Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та  Рівненської областей.

Вітальними словами підготовку відкрила  т. в. о. директора Львівського регіонального відділення Оксана Польна.

Для проведення підготовки запрошено голову Апеляційного суду Львівської області Петра Каблака, суддів Апеляційного суду Львівської області у відставці Катерину Зубарєву та Ігоря Кота, суддів цього ж суду Ігоря Бермеса, Тетяну Приколоту, Наталію Курій, Василя Ревера, Оксану Калиняк, Ігоря Стельмаха, голову Стрийського міськрайонного суду Львівської області Василя Бораковського, заступника голови Стрийського міськрайонного суду Львівської області Вікторію Бучківську, голову Личаківського  районного суду м. Львова Сергія Гирича, суддю Галицького районного суду м. Львова Олега Юрківа, суддю Шевченківського районного суду м. Львова Олександру Баєву, суддю Буського районного суду Львівської області Ганну Шендрікову, суддю Апеляційного суду Волинської області Андрія Овсієнка, суддю Перечинського районного суду Закарпатської області, кандидата юридичних наук Вадима Чепурнова, суддю Снятинського районного суду Івано-Франківської області Станіслава Бородовського, доцента юридичного факультету Ужгородського університету, кандидата юридичних наук Михайла Савчина,  адвоката  Львівської колегії адвокатів Тетяну Дуліч, головного спеціаліста з інформаційних технологій територіального управління державної судової адміністрації України в Львівській області Андрія Бадзяна.

Під час занять буде вивчено такі питання:

- Практичні питання застосування Конституції України при здійсненні правосуддя. Конституційно-правові засади здійснення правосуддя в Україні.

-  Постанова Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 “Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя”. Рішення Конституційного Суду України в судовій практиці.

-  Проблемні питання, які виникають при застосуванні КК і КПК України.

- Проблемні аспекти судового розгляду спорів щодо спадкування, усунення від спадкування. Практика розгляду цивільних справ, що виникають із спадкового договору. Проблемні питання визначення судом поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини. Тлумачення заповіту.

-  Практика Європейського суду з прав людини у справах проти України (щодо порушень норм ЄКПЛ, допущених під час розгляду кримінальних справ).

- Особливості захисту особистих немайнових прав у судовому порядку. Проблемні аспекти розгляду спорів щодо захисту прав інтелектуальної власності. Актуальні питання призначення судових експертиз при розгляді справ щодо захисту прав інтелектуальної власності.

- Актуальні питання застосування трудового законодавства при розгляді цивільних справ (вирішення питання підсудності, встановлення належного відповідача тощо).

-  Особливості судового розгляду трудових спорів, у тому числі:

  • про поновлення на роботі;
  • про стягнення заробітної плати та інших сум, що належать працівнику від підприємства, установи, організації.

-       Особливості судового розгляду трудових спорів, у тому числі:

  • про відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої працівникам підприємствами, установами, організаціями (в т.ч. справи про нещасний випадок на виробництві);
  • про відшкодування працівниками шкоди, заподіяної  підприємству, установі чи організації; 
  • про призначення та перерахунок пенсій та соціальних виплат для категорій громадян, які мають пільги тощо.

-   Проблемні питання кваліфікації злочинів, вчинених у співучасті. Форми співучасті; ексцес виконавця; причетність до злочину. Висновки Верховного Суду України щодо розмежування вчинення злочину організованою групою або групою осіб за попередньою змовою.

- Засади змагальної системи у кримінальному провадженні: Принцип змагальності відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України та його реалізація на різних стадіях судового розгляду.

-   Особливості кримінального провадження щодо неповнолітніх (глава 38 розділу шостого КПК України).

-  Фіксування кримінального провадження та судових викликів і повідомлень (глава 5, 6, 11 КПК України). Електронний суд. СМС-повістки. Форми фіксування кримінального провадження. Оформлення процесуальних документів, протоколів судових засідань, ухвалення рішень, вимоги до них.

-  Докази в кримінальному провадженні. Належність і допустимість доказів. Недопустимість доказів, отриманих внаслідок порушення прав та свобод людини. Визнання доказів недопустимими. Значення рішень інших судів у питаннях допустимості доказів. Роль судді в забезпеченні доступу до доказів.

-  Доступ обвинуваченого до доказів обвинувачення. Клопотання, що подаються на досудовій стадії: правові стандарти і процедурні вимоги. Роль судді в забезпеченні доступу до доказів. Тимчасове вилучення майна, а також вирішення питання про речові докази і документи відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. Оцінка доказової інформації, отриманої в результаті оперативно-розшукової діяльності, з позиції її належності та допустимості.

- Кримінальне провадження на підставі угод. Загальний порядок судового провадження на підставі угод (глава 35 розділу шостого КПК України). Зміст угод про визнання винуватості та про примирення (предмет угоди, роль сторін у процесі укладання угоди, роль суду при затвердженні угоди, роль медіаторів або захисників при складанні угоди, наслідки відмови суду у затвердженні угоди, оскарження судових рішень на підставі угод).

- Наслідки укладання та затвердження таких угод. Наслідки невиконання угоди. про примирення, про визнання винуватості. Вирок на підставі угоди та наслідки невиконання угоди.

-  Особливості розгляду деяких категорій справ окремого провадження, у тому числі:

  • про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
  • про усиновлення дітей (у тому числі іноземцями та особами без громадянства).

-  Особливості розгляду деяких категорій справ окремого провадження, у тому числі:

  • про встановлення опіки та піклування над дітьми;
  • про відновлення прав на втрачені цінні папери на пред’явника та векселі;
  • про розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб тощо.

-   Судова практика розгляду спорів щодо банківських правочинів.

-  Розгляд справ за позовами банків про звернення стягнення на предмет іпотеки, а саме: нерухоме майно, виселення боржника, а також за позовами банків про дострокове розірвання кредитних договорів та стягнення суми боргу.

-  Судова практика застосування норм сімейного та цивільного законодавства при вирішенні:

  • майнових спорів між  подружжям (колишнім подружжям);
  • визначення місця проживання дитини;
  • позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів тощо.

-  Злочини проти власності. Відмежування шахрайства від крадіжки, грабежу та інших подібних злочинів. Відмінність привласнення, розтрати майна від заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем. Незаконне заволодіння транспортними засобами і відмінність цього злочину від злочинів проти власності.

- Особливості вирішення судами спорів про визнання права власності на самочинне будівництво та об’єкти незакінченого будівництва.

-  Проблемні питання провадження у зв’язку з нововиявленими обставинами.

-  Практика розгляду судами спорів, що виникають із земельних правовідносин, у тому числі:

  • про визнання недійсними правочинів щодо земельної ділянки та державних актів про право власності на землю;
  • про право власності на земельну частку (пай), майновий пай сільськогосподарського підприємства;
  • про встановлення та припинення дії земельних сервітутів та щодо користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови, сервітутів (судова практика);
  • право власності на землю – підстави набуття та припинення; практика розгляду цивільних справ про примусове вилучення землі на користь держави.

-  Практика розгляду судами спорів, що виникають із земельних правовідносин, у тому числі:

  • практика розгляду судами справ про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування; особливості розгляду справ про визнання права власності на спадкове майно (землю) після спадкодавця, який не оформив належним чином правовстановлюючі документи;
  • поділ та виділ земельної ділянки, яка рішенням виконавчого комітету міської ради виділена під забудову будинку, який перебуває у спільній сумісній власності подружжя; правове регулювання відносин, які виникають при укладенні, розірванні та поновленні договорів оренди землі;
  • особливості розгляду цивільних справ за позовами про визначення порядку використання земельної ділянки громадянами, яким належить жилий будинок, господарські будівлі та споруди на праві спільної власності.

-  Актуальні питання кваліфікації злочинів проти життя та здоров’я людини, статевої свободи та статевої недоторканості. Питання кваліфікації замаху та добровільної відмови при вбивстві або заподіяння шкоди здоров’ю. Співучасть у вбивстві та ексцес виконавця. Кваліфікація помилки в об’єкті при вбивстві.

-  Кваліфікація вбивства за обтяжуючих обставин. Умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони або в разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця. Відмежування умисного тяжкого тілесного ушкодження, що спричинило смерть потерпілого, від умисного вбивства. Умисне вбивство чи умисні тяжкі тілесні ушкодження, заподіяні у стані сильного душевного хвилювання.

- Практичні аспекти призначення покарання. Розгляд справ про злочини, за які передбачено покарання у виді довічного позбавлення волі. Висновки Верховного Суду України щодо спірних питань, пов’язаних із призначенням покарання.

- Особливості призначення покарання у виді штрафу. Призначення покарання за сукупністю злочинів та за сукупністю вироків. Правила складання покарань та зарахування строк попереднього ув’язнення (ст.ст. 70, 71 та 72 КК України).

-  Особливості розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними.

-  Судова практика застосування законодавства та шляхи вирішення питань, які виникають при розгляді цієї категорії справ.

-  Порядок обрання запобіжних заходів за вимогами нового КПК України. Застосування запобіжних заходів: обрання, продовження строків. Оскарження рішень про запобіжний засіб. Контроль за дотриманням зобов’язань і реакція суду на порушення. Особливості застосування в судовій практиці запобіжного заходу, пов’язаного з триманням під вартою, та застави.

-  Затримання особи в порядку ст. 208 КПК України. Особливості застосування судами ст. 206 КПК України.

-  Особливості вирішення окремих категорій житлових спорів, у тому числі:

  • про захист права власності на житло;
  • про приватизацію житла;
  • за участю бувших членів сім’ї власника житла;
  • про збереження жилого приміщення за тимчасово відсутнім наймачем та (або) членами його сім’ї.

-  Особливості вирішення окремих категорій житлових спорів, у тому числі:

  • про визнання особи такою, що втратила право користування житлом;
  • про виселення із житла, зокрема у зв’язку зі зміною його власника або в разі звернення стягнення на квартиру чи житловий будинок;
  • передача майна в заставу.


Після закінчення підготовки всім суддям, які її пройдуть, буде вручено Сертифікат Національної школи суддів України.

Організаційні заходи щодо проведення підготовки забезпечено Львівським регіональним відділенням Національної школи суддів України (т. в. о. директора – Оксана Польна).