Нові підходи до тлумачення положень Кримінального процесуального кодексу України
Відповідно до Закону України “Про забезпечення права на справедливий суд”, яким внесено зміни до Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, Національна школа суддів України забезпечує здійснення підготовки суддів у формі тренінгів, які є обов’язковими в межах підготовки, а також тренінгів, які суддя має право обрати залежно від своїх потреб.
З метою реалізації вказаних вимог Закону 23–24 березня 2015 року Національна школа суддів України в рамках програми періодичного навчання суддів місцевих загальних судів Вінницької, Житомирської, Київської, Черкаської,Чернігівської областей та міста Києва, призначених на посаду судді вперше (3, 4, 5 рік роботи) з метою підвищення рівня кваліфікації проводить пілотний тренінг на тему: “Докази і доказування у кримінальному провадженні в суді першої інстанції”.
У відкритті цього заходу взяли участь проректор з науково-дослідної роботи Національної школи суддів України, кандидат юридичних наук, професор, заслужений юрист України Наталія Шукліна та викладач Національної школи суддів України, суддя Верховного Суду України у відставці, кандидат юридичних наук, заслужений юрист АР Крим Ольга Шаповалова, яка є співавтором навчального курсу “Докази і доказування у кримінальному провадженні в суді першої інстанції” та автором програми цього курсу.
Фасилітаторами є співрозробники цього навчального курсу: головний науковий співробітник відділу науково–методичного забезпечення діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, суддя Верховного Суду України у відставці, заслужений юрист України Василь Земляной, головний науковий співробітник відділу наукових досліджень проблем судочинства та його удосконалення, суддя Верховного Суду України у відставці, заслужений юрист України Валентина Кузьменко, суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Наталія Марчук, секретар судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду АР Крим Юрій Трясун та суддя Армянського міського суду АР Крим Людмила Шестаковська .
На початку тренінгу Ольга Шаповалова зосередила увагу суддів на фундаментальних принципах доказування та нових підходах до тлумачення положень КПК України. Доречним було експрес-опитування суддів стосовно проблем, які найчастіше виникають під час доказування у кримінальному провадженні в суді першої інстанції. Наталія Марчук ознайомила зі статтями кримінального процесуального Кодексу на основі практики Європейського суду з прав людини та принципах верховенства права. Програмою тренінгу передбачено демонстрацію навчального відеофільму “Показання з чужих слів”, який містить в собі корисні рекомендації та поради. Вагомою була робота в малих групах та виконання практичних завдань. Достатньо жваво пройшла модерована дискусія щодо належності та допустимості доказів. Під час проходження тренінгу судді отримали авторитетні і змістовні відповіді на свої запитання.
Повний текст програми тренінгу розміщено на веб-сайті Національної школи суддів України в розділі “Підготовка”.