Обговорення напрямів співпраці з КМЄС
31 січня 2023 року в Києві ректор Микола Оніщук та заступник начальника відділу Олександр Іщенко провели робочу зустріч з представниками Консультативної місії Європейського Союзу в Україні (КМЄС) – Головою операційного департаменту Розалін Шихан, старшим радником з питань кримінального судочинства Гідо Остерайхом та експертом з питань кримінального судочинства Юрієм Сівологою.
Під час зустрічі обговорено поточну діяльність Консультативної місії Європейського Союзу та питання подальшої співпраці Національної школи суддів України з КМЄС в умовах воєнного стану.
Микола Оніщук поінформував європейських партнерів про напрямки роботи НШСУ в умовах воєнного стану, відмітивши, що практично з перших днів війни Школа продовжила здійснювати свої навчальні функції та стала своєрідною платформою для міжсуддівського діалогу. Основна увага приділялася і наразі приділяється навчанню українського суддівського корпусу щодо проблематики застосування ст. 438 ККУ та міжнародного гуманітарного права в цілому, оскільки судді не мають належного досвіду та інструментарію правозастосування у справах щодо воєнних злочинів.
Сторони обговорили заходи з підготовки українських суддів у 2023 році, зокрема, проведення декількох тренінгів з питань особливостей розгляду воєнних злочинів, а саме: допит та перехресний допит свідків в суді, дослідження доказів зв’язку безпосереднього виконавця з вищими військовими керівниками, управління судовим процесом. Передбачено, що спікером окреслених тренінгів виступить суддя з Італії, який працював у Міжнародному кримінальному суді.
Крім того, було обговорено питання щодо підготовки слідчих суддів за новим навчальним курсом “Забезпечення стандартів прав людини, передбачених ст. 5 ЄКПЛ, під час перегляду ухвал слідчих суддів та суду в апеляційному порядку”, матеріали якого вже включено до тренінгу “Обрання запобіжних заходів в діяльності слідчого судді” як самостійну частину, а також продовження роботи над підготовкою посібника для слідчих суддів.
Партнери визначили подальші напрямки співпраці щодо проведення спільних навчальних заходів з методології суддівської освіти та викладання гендерної проблематики у складі навчальних курсів для суддів, а також обговорили можливість технічної підтримки Національної школи суддів України з метою покращення якості роботи в дистанційному форматі.