Національні стандарти суддівської освіти в дії
9 грудня 2016 року в місті Києві Національна школа суддів України спільно з українсько-канадським проектом "Освіта суддів – для економічного розвитку" провела IV міжнародну науково-практичну конференцію “Національні стандарти суддівської освіти та кращі міжнародні практики в дії”.
Мета конференції - обмін думками та досвідом щодо стану та перспективних напрямів удосконалення суддівської освіти в Україні з урахуванням кращих міжнародних практик підвищення кваліфікаційної спроможності суддівського корпусу.
Конференція приурочена підведенню підсумків співпраці Національної школи суддів України з Національним суддівським інститутом Канади в рамках українсько–канадського проекту “Освіта суддів – для економічного розвитку”.
Учасники конференції - керівники судової влади, українські та міжнародні експерти, очільники закладів суддівської освіти іноземних держав, судді, науковці, представники міжнародних та неурядових організацій.
Відкрили конференцію вітальними словами ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук, виконавчий директор Національного суддівського інституту Канади Адель Кент, Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков.
Робота конференції розпочалась із сесії “Суддівська освіта як фактор удосконалення правосуддя”.
Ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук представив доповідь на тему “Суддівська освіта в Україні: стан, досягнення та виклики”. Ректор розповів зокрема, про діяльність Національної школи суддів України, пріоритетні напрями її розвитку, шляхи та завдання подальшого реформування суддівської освіти в контексті останніх законодавчих новацій.
Результати діяльності Національної школи суддів України підтверджують її становлення як закладу суддівської освіти, який відповідає міжнародним стандартам, національним потребам у кадровому забезпеченні судочинства, – наголосив Микола Оніщук.
Виконавчий директор Національного суддівського інституту Канади Адель Кент виступила із доповіддю «Суддівська освіта в постійно змінюваному світі”.
Про нові підходи до суддівської освіти в Україні, методику розробки та впровадження навчальних курсів розповіла начальник відділу науково-методичного забезпечення підготовки суддівського корпусу Національної школи суддів України Тетяна Фулей.
На те, що підготовка викладачів є основою для інституційних змін у суддівській освіті звернула увагу в доповіді начальник відділу підготовки викладачів (тренерів) Ольга Шаповалова.
Дональд Чіассон, директор із юридичних та освітніх питань Національного суддівського інституту Канади представив учасникам конференції бачення щодо простих технік інтерактивного навчання.
Відео-кейси – ефективний засіб формування суддівських навичок – в ефектній презентації довела заступник начальника відділу підготовки викладачів (тренерів) Галина Юровська.
У другій частині конференції було представлено досвід європейських закладів суддівської освіти.
Так, особливості національних систем суддівської підготовки представили:
• віце-президент Вищого земельного суду Кельну (Німеччина) Крістіан Шмітц-Юстен;
• директор Національного інституту юстиції Республіки Молдова Діана Скобіоала;
• генеральний секретар Вищої школи магістратури Італії Джіанлуіджі Пратола;
• в.о. ректора Академії юстиції при Міністерстві юстиції Азербайджану Елчін Халафов.
Третя сесія конференції була присвячена міжнародним практикам у контексті сучасних викликів у підготовці суддів.
Детально про міжнародний досвід у розробці навчальних програм та посібників для професійної підготовки суддів та працівників апаратів судів розповів керівник Програми "Нове правосуддя" Девід Вон. Вікторія Гальперіна -керівник проекту ЄС-РЄ "Посилення імплементації європейських стандартів прав людини в Україні" розкрила особливості сучасного підходу до імплементації Конвенції про захист прав людини на національному рівні. Суддя Апеляційного суду Закарпатської області Ганна Фазикош представила доповідь щодо розробки навчальних програм для суддiв у реаліях сьогодення. Оглядом результатів впровадження спільних проектів Національної школи суддів України та Координатора ОБСЄ в Україні завершувала робочу частину конференції Наталія Ступницька, керівник Програми верховенства права та прав людини Координатора проектів ОБСЄ в Україні.
В рамках урочистої частини конференції було нагороджено представників Національного суддівського інституту Канади за вагомий вклад у розбудову сіддівської освіти в Україні.
Також було підписано меморандум про співробітництво між Національною школою суддів України та Національним інститутом юстиції Республіки Молдова.
ї