Національна школа суддів України

Обізнаність і співпраця проти кіберзлочинності

3–4 вересня 2015 року наукові працівники Національної школи суддів України беруть участь у  зустрічі робочої групи щодо впровадження курсів підготовки представників правоохоронних органів з боротьби з кіберзлочинністю. Організована зустріч Координатором проектів ОБСЄ в Україні в рамках проекту  “Допомога у переслідуванні та попередженні торгівлі людьми і кіберзлочинності”.



 У ході зустрічі представники Національної школи суддів України, Національної академії прокуратури, вищих навчальних закладів системи МВС презентували існуючі напрацювання у сфері боротьби з кіберзлочинністю.

Представники державних органів виконавчої влади розповіли про ті проблеми та прогалини у знаннях, з якими стикаються їхні співробітники на практиці.

На зустрічі обговорювалися питання необхідного мінімального рівня освіти, напрямки подальшого розвитку у сфері боротьби з кіберзлочинністю. Констатувалась необхідність налагодження комунікації та співпраці між державними органами влади з питань актуальних знань в боротьбі з кіберзлочинністю. Представники правничих професій на різних етапах кримінального процесу мають мати однаково високий фаховий рівень у питаннях боротьби з кіберзлочинністю.

Головний науковий співробітник Національної школи суддів України Наталія Ахтирська розповіла про роботу над упровадженням у процес підготовки кандидатів на посаду судді та суддів курсу з питань кіберзлочинності.  Введення такого курсу зумовлено зобов’язаннями України згідно з Угодою про Асоціацію з ЄС та розумінням того, що саме судова практика та правозастосування впливають на реальний стан запобігання кіберзлочинності. Проведене дослідження на виявлення потреб у такому курсі підтвердило зацікавленість суддівської спільноти в отримані спеціальних знань. Шляхом проведення узагальнення судової практики було виявлено перелік проблемних питань, які будуть включені до курсу. Зокрема, це питання оцінки електронних доказів та їх джерел, експертиза доказів, злочини в банківській сфері, робота автоматизованих систем, міжнародно–правове регулювання кіберзлочинності. На основі цих проблем буде сформовано дводенний курс для суддів, частина матеріалів якого буде адаптована до програми підготовки кандидатів на посаду судді.

До роботи над курсом запрошенні судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, апеляційних судів, представники МВС та судові експерти. За матеріалами курсу в ході тренінгу буде підготовлено викладачів, для подальшого поширення знань. Крім того, планується підготовка посібника з питань боротьби з кіберзлочинністю, ведеться робота з підготовки відповідної тематичної постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ. Усе це в сукупності буде служити підвищенню обізнаності й кваліфікованості суддів в питаннях боротьби з кіберзлочинністю. Нова якість судової практики в перспективі має позитивно вплинути на стан кіберзлочинності в Україні.