Обмежувальний захід як спосіб запобігання та протидії домашньому насильству
31 січня 2020 року в місті Львові місцевим регіональним відділенням Національної школи суддів України проведено семінар для суддів апеляційних та місцевих загальних судів на тему: “Обмежувальні заходи, що застосовуються до осіб, які вчинили домашнє насильство: перспективи розвитку”.
Вітальними словами захід відкрила заступниця директорки Львівського регіонального відділення Галина Манюк, яка привітала учасників, ознайомила із програмою та зазначила, що метою семінару є обговорення перспектив правозастосування інституту обмежувальних заходів не лише в контексті норми права і процесу, а й із врахуванням психології кривдника.
Директорка департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації Наталія Кузяк подякувала за запрошення та підкреслила, що застосування, чи незастосування судами у справах про вчинення домашнього насильства обмежувального заходу напряму впливає на захист потерпілої сторони від кривдника.
Заступниця голови Центру “Жіночі перспективи” Марта Чумало зазначила, що в таких справах дуже важливо перевести фокус уваги із жертви домашнього насильства на самого кривдника, щоб забезпечити належний стримувальний ефект протидії домашньому насильству.
Для проведення заходу також запрошено суддю Буського районного суду Львівської області Ганну Шендрікову, адвокатку Центру “Жіночі перспективи” Галину Федькович, головну спеціалістку відділу сімейної політики управління з питань праці та сімейної політики департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації Наталію Горун та керівника громадської організації “Осоння”, психолога, психотерапевта Віктора Баландіна.
На обговорення було винесено такі питання:
- психологічні моделі, пов’язані з насильством (з точки зору кривдників);
- основні характеристики та особливості кривдників; врахування цих характеристик та особливостей при розгляді справ, пов’язаних з домашнім насильством;
- направлення судом на проходження програми для кривдників при розгляді справ про притягнення до відповідальності за вчинення домашнього насильства.
Учасникам семінару також було представлено діючу в Львівській області програму для кривдників, що містить комплекс заходів, спрямованих на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до власних вчинків та їхніх наслідків.