ОБСЄ демонструє єдність у підтримці України на міжнародній арені
2 липня 2025 року в Києві відбулася зустріч високого рівня, присвячена презентації діяльності Програми підтримки ОБСЄ для України, що об’єднала міжнародних донорів, національних партнерів та представників ОБСЄ. Мета – підбити підсумки реалізації Програми, обговорити виклики та окреслити стратегічні пріоритети.
Захід відбувся в рамках офіційного візиту делегації послів держав-учасниць ОБСЄ до України – першого такого з 2018 року. Делегацію очолив посол Веса Хаккінен (Фінляндія), у складі – представники 15 країн-учасниць ОБСЄ, зокрема Австрії, Канади, Чехії, Естонії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Італії, Ліхтенштейну, Литви, Норвегії, Словаччини, Словенії, Швейцарії та України.
Під час візиту відбулися обговорення із представниками судової влади, громадянського суспільства, медіа, правозахисних організацій з питань реінтеграції дітей, постраждалих від війни, викликів в роботі судової системи в умовах війни, забезпечення прав людини, розмінування та хімічної безпеки, потреб медіа-спільноти щодо безпеки та економічної стійкості, перебігу ключових проєктів ОБСЄ в Україні.
Від Національної школи суддів України участь у зустрічі високого рівня взяла начальниця відділу підготовки викладачів (тренерів) Любов Гончар. У своєму виступі вона підкреслила важливість якісної та безперервної суддівської освіти в умовах війни, підтримки ОБСЄ у формуванні змістовних тренінгів, партнерства задля впровадження міжнародних стандартів у судову практику. “Сьогодні, попри війну та регулярні обстріли, Національна школа суддів України продовжує виконувати свої функції, забезпечуючи суддів та працівників судової системи можливістю здобувати знання, підвищувати кваліфікацію, обмінюватися правовими позиціями та досвідом. Саме тому роль міжнародних партнерів, зокрема ОБСЄ, є надзвичайно важливою для розвитку українського правосуддя”, – акцентувала представниця НШСУ.
У межах Програми ОБСЄ вже реалізовано низку навчальних заходів, присвячених правотворчій діяльності, гендерній рівності та забороні дискримінації, застосуванню господарського процесуального законодавства тощо. Також триває розробка нових навчальних програм з питань захисту персональних даних, електронних доказів, суддівської доброчесності, принципу верховенства права.
Пріоритетними напрямами діяльності Національної школи суддів України залишаються питання захисту прав внутрішньо переміщених осіб, соціального забезпечення військовослужбовців, розгляду кримінальних справ про міжнародні злочини, а також сексуального насильства, пов’язаного зі збройним конфліктом. У цьому контексті підтримка ОБСЄ є критично важливою для організації та якісного проведення відповідних навчальних заходів.
За підсумками зустрічі посли ОБСЄ підтвердили непохитну підтримку України та рішуче засудили подальші атаки рф на цивільне населення та інфраструктуру.
Програма підтримки ОБСЄ для України була започаткована 1 листопада 2022 року та спрямована на оперативне вирішення критичних викликів, що постали перед цивільним населенням унаслідок війни проти України, одночасно зміцнюючи засади демократичного розвитку. У межах Програми було надано суттєву підтримку в ключових сферах, таких як гуманітарне розмінування, психологічна допомога (зокрема дітям), верховенство права та залучення громадськості.