Опановуємо процедуру досудового врегулювання спорів
20-21 жовтня 2015 року в місті Дніпропетровську Проектом “Освіта суддів – для економічного розвитку” спільно з Національною школою суддів України був проведений навчальний семінар для суддів на тему “Застосування процедури досудового врегулювання спорів (ДВС) за допомогою професійного судді”. Від Національної школи суддів України участь у роботі семінару взяла викладач відділу науково-методичного забезпечення суддівського корпусу НШСУ, суддя Верховного Суду України у відставці, заслужений юрист України, кандидат юридичних наук Ольга Шаповалова. Учасниками семінару були судді та адвокати із Канади, а також судді місцевих судів загальної юрисдикції та окружних адміністративних судів.
Під час виступу з вітальним словом начальник відділу міжнародних програм Офісу уповноваженого з федеральних судових справ Канади Олег Шаков зазначив, що тема досудового врегулювання спорів є надзвичайно актуальною, оскільки ДВС сприяє зменшенню кількості спорів, які розглядаються судами, а також підвищенню довіри до судової системи. Тому мета семінару – передати його учасникам досвід застосування ДВС у Канаді й розповісти про перші підсумки застосування ДВС пілотними судами України - Івано-Франківським міським судом, Івано-Франківським окружним адміністративним судом, Малиновським районним судом міста Одеси та Одеським окружним адміністративним судом.
Канадськими суддями Тадеушем Зажечни і Дональдом Бриком були висвітлені питання історичних витоків і розвитку механізмів ДВС у Канаді та підкреслено, що в умовах постійного збільшення надходження позовів до суду ДВС дуже позитивно впливає на економію робочого часу суддів і призводить до зменшення навантаження на суддів у процесі проходження справ у суді. Адвокати із Канади Тоні Маркс та Алан Макінтайр поділилися з учасниками семінару своїми думками щодо переваги ДВС з точки зору адвокатів та провели практичне заняття “Як досягти домовленості у справі”.
Голова Івано-Франківського міського суду Тарас Антоняк, Голова Малиновського районного суду міста Одеси Леонід Лічман, суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Оксана Лучко та Голова Одеського окружного адміністративного суду Олег Глуханчук розповіли про український досвід у реалізації процедури ДВС у пілотних судах. Ними були наведені цікаві факти, пов’язані з процедурою застосування судами ДВС. Зокрема, Тарас Антоняк зазначив, що за час пілотування ДВС у Івано-Франківському міському суді сторонами за допомогою судді було досягнуто домовленості щодо вирішення спору без ухвалення судового рішення у 946 цивільних справах, що свідчить про успішність такої процедури і доцільність її використання в судах у майбутньому. Олег Глуханчук розповів, що після проведення суддею Одеського окружного адміністративного суду процедури ДВС по одній із адміністративних справ в Інтернеті появилась публікація, в якій одна із сторін по справі високо оцінювала роботу судді по врегулюванню спору між сторонами до його розгляду по суті, висловлювала на адресу суду слова вдячності й писала про те, що досудове врегулювання спору – це найбільш комфортний і неконфліктний для сторін спосіб вирішення виниклих проблем, з якими сторони звертаються до суду.
На основі матеріалів реальної адміністративної справи, яка перебувала в провадженні Одеського окружного адміністративного суду, судді пілотних судів провели інсценізацію слухань цієї справи.
Професор Алла Семенова зосередила увагу на тому, якими психологічними прийомами має володіти суддя, який проводить процедуру ДВС, як він має розуміти мову жестів, міміку сторін, як краще знівелювати конфлікт, який зароджується між учасниками досудових слухань.
Під час обговорення результатів заходу учасниками семінару були висловлені дуже позитивні відгуки на адресу організаторів та високо оцінена процедура досудового врегулювання спорів, якій був присвячений цей захід.
Національна школа суддів України з урахуванням досвіду застосування ДВС пілотними судами України приступає до розробки навчального курсу з досудового врегулювання спорів за допомогою професійного судді.