Особиста незалежність як спосіб мислення
14–18 жовтня 2024 року Національна школа суддів України провела підготовку для підтримання кваліфікації суддів та помічників місцевих загальних судів.
Вітальною промовою захід відкрила директорка Львівського регіонального відділення Оксана ПОЛЬНА. Ознайомила з порядком проходження підготовки, організаційними вимогами участі в онлайн-заході та зазначила, що Програма підготовки охоплює найважливіші аспекти цивільного та кримінального права, що дозволить суддям краще реагувати на виклики сучасного суспільства – підсумувала Оксана Орестівна.
В перший день навчання із суддями та помічниками судів спілкувались судді Конституційного Суду України ОЛІЙНИК Алла та ГРИЩУК Оксана; Барт ШЕФФЕРС, тренер КМЄС з питань врядування та ПЛАХТІЙ Інна, член Вищої ради правосуддя України. Спікери звернули увагу учасників на такі важливі теми, як: - Верховенство права у цивільному судочинстві; - Незалежність та авторитет судової гілки влади; - Що таке етичні дилеми; - Дисциплінарна відповідальність за порушення Кодексу суддівської етики.
Прийняття 18 вересня 2024 року оновленої версії Кодексу суддівської етики став важливим додатковим кроком у забезпеченні доброчесності та професіоналізму судової гілки влади. Кодекс визначає етичні норми і вимоги, яким повинні відповідати судді, що сприяє підвищенню рівня відповідальності. Суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді Єгор КРАСНОВ детально акцентував учасникам на важливих моментах Кодекса, закликаючи тим самим до дискусії.
Тему “Актуальні питання антикорупційного законодавства. Дотримання вимог доброчесності” презентувала суддя Вищого антикорупційного суду Інна БІЛОУС. Акцент був зроблений на тому, що питання доброчесності тісно пов’язане з боротьбою з корупцією. Високі етичні стандарти допомагають запобігти зловживанням та правопорушенням в системі правосуддя. Викладач активно залучала учасників до обговорення, ставила запитання та запрошувала ділитись власним досвідом та думками.
Ян БЕРНАЗЮК, суддя Верховного суду у Касаційному адміністративному суді, у своїй презентації “Технології штучного інтелекту та принципи правової визначеності” наголосив, що робота із елементами ШІ може суттєво спростити технічну і, в дечому, інтелектуальну роботу суду. Як приклад, аналіз великих обсягів юридичних даних і судових прецедентів, що забезпечуватиме суддівський корпус актуальною інформацією для прийняття рішень.
Впродовж тижня для слухацької аудиторії представлені найактуальніші практики Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, а саме: - Проблемні питання , що виникають при призначенні покарань; - Роль підготовчого провадження у забезпеченні ефективного розгляду кримінальної справи; - Докази і доказування; - Проаналізовано особливості проведення судового засідання судом І інстанції. Судді Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Наталія МАРЧУК та Світлана ЯКОВЛЄВА відповіли на практично всі питання, які виникали в слухачів. За допомогою чату та дискусії проаналізували проблемні сторони законодавчих колізій, поділились думками та надали для використання свої презентації.
Судді Верховного Суду у Касаційному цивільному суді Ірина ЛИТВИНЕНКО, Андрій ГРУШИЦЬКИЙ та Євген ПЕТРОВ мали змогу відвідати Львівське регіональне відділення Національної школи суддів України. Судді активно обговорювали із слухачами питання: - Норми процесуального права; - Принципи права (цивільний аспект); - Вирішення спадкових справ. Василь КРАТ розкрив важливі питання щодо - Відшкодування шкоди під час війни в ракурсі практики Касаційного цивільного суду в складі Верховного Суду. Судді за допомогою таких функцій як опитування, підняття руки і чат, активно заохочували учасників до роботи; використання спільного екрану для демонстрації презентацій, сприяло кращому розумінню тем.
Суддя, голова Буського районного суду Львівської області, Ганна ШЕНДРІКОВА у своїй презентації “Особливості розгляду цивільних справ за участю ВПО” наголосила, що розкриття проблеми внутрішньо переміщених осіб є критично важливою, оскільки судді відіграють ключову роль у застосуванні національного та міжнародного законодавства, що регулює статус і права ВПО. Їхнє розуміння цієї проблеми впливає на якість рішень.
До Програми тижневого навчання залучені експерти, а саме:
- Вадим КОВАЛЬ – начальник відділу електронної взаємодії ДП “Інформаційні судові системи”, який зосередився на Роботі з підсистемою “Електронний суд”. Учасники спільно з викладачем коментували та обговорювали ідеї в чаті паралельно з усною дискусією, що сприяло більш глибокій інтеграції інформації;
- Регіна ГУСЕЙНОВА – член Ради адвокатів Київської області, презентуючи тему щодо Особливостей заповнення електронних декларацій, організовувала активні міні-дискусії в групі, що дозволило кожному, практично, висловити свої ідеї та поділитись думками з колегами;
- Наталія АХТИРСЬКА – в.о. начальника Навчальної лабораторії з вивчення права Європейського Союзу НШСУ, в своїх виступах заохочувала учасників ставити запитання в будь-який момент, чим створювала атмосферу довіри та відкритості. Тема “Інформаційно-психологічна безпека як частина національної безпеки України” викликала активну дискусію в аудиторії, оскільки зростання популярності соціальних мереж підвищує ризик поширення дезінформації, тому методи її розпізнавання стають важливими для підтримання інформаційної безпеки. Визначення, що є дезінформацією, піднімає складні етичні питання, пов’язані зі свободою слова, цензурою та відповідальністю певних інформаційних платформ. Також Наталія Миколаївна наголосила на темі “Римський статут та імплементація стандартів міжнародного кримінального судочинства: очікувані зміни у правосудді України”;
- Жанна ЛУК’ЯНЕНКО – адвокат, представник Уповноваженого ВРУ з прав людини з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб (2014-2018) звернула увагу аудиторії на Рішення ЄСПЛ проти України (цивільний та кримінальний аспект). Після викладу основних моментів викладач відкрила дискусію, запрошуючи слухацьку аудиторію поділитись думками та запитаннями, що сприяло глибшому аналізу теми. Активне обговорення допомогло учасникам детальніше зрозуміти значення рішень та їх наслідки для захисту прав людини.
У тижневому навчанні прийняли участь: - 116 суддів та 27 помічників судді місцевих загальних судів з Волинської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької та Чернівецької областей.
Модерували підготовку суддів та помічників суддів місцевих загальних судів Оксана ПОЛЬНА та Олена НЕОФІТА.
По завершенню навчання учасникам надана для заповнення Анкета зворотнього зв’язку, в якій можна побачити загальну картину тижневої підготовки, відгуки і коментарі суддів та помічників суддів.
“Заходи програми підготовки для підтримання кваліфікації суддів та помічників суддів місцевих загальних судів, проведений з 14 по 18 жовтня 2024 року виявився надзвичайно корисним для починаючих суддів, які навчались у Національній школі суддів України ще у 2019 році. Велика вдячність передусім високоповажним лекторам, залученим до програми, які проявили виняткову компетентність у актуальних проблемах судочинства та щиро ділились як особистим суддівським досвідом, так і авторськими розробками й узагальненнями, а також подбали про якісний зворотній зв’язок із слухачами. Дозвольте висловити щиру вдячність Львівському регіональному відділенню Національної школи суддів України за високий рівень організації програми та також побажати Вам зберігати натхнення в плануванні наступних заходів, проведення яких ми будемо очікувати з нетерпінням!” – прокоментувала Турчин-Кукаріна Ірина, суддя Теофіпольського районного суду Хмельницької області.