Періодичне навчання слідчих суддів місцевих загальних та апеляційних суддів м. Києва та Київської області, м. Київ.
3 грудня 2012 року в місті Києві Національною школою суддів України проведено періодичне навчання слідчих суддів місцевих загальних та апеляційних суддів м. Києва та Київської області з метою підвищення рівня кваліфікації на семінарі на тему: «Повноваження слідчого судді при застосуванні заходів процесуального примусу на стадії досудового розслідування кримінальної справи », організованого спільно з Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ та Центром суддівських студій.
Вітальними словами періодичне навчання відкрили проректор з підготовки кадрів для судових органів Національної школи суддів України, кандидат юридичних наук, професор ОксанаКучинська, виконуючий обов’язки Голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, заслужений юрист України Станіслав Міщенко, директор Центру суддівських студій Наталія Верещінська такоординатор проекту PRI (Росія) Сергій Шемиволос.
Для проведення періодичного навчання викладачами запрошено виконуючого обов’язки голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, заслуженого юриста України Станіслава Міщенка, суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Станіслава Кравченка та Валентину Щепоткіну, помічника заступника голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Тетяну Слуцьку, національного експерта Ради Європи Віталія Касько. Модератором періодичне навчання запрошено головного наукового співробітника відділу науково—методичного забезпечення діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Національної школи суддів України, суддю Верховного Суду України у відставці Василя Земляного.
Під час занять вивчено такі актуальні питання:
- Повноваження слідчого судді за Кримінальним процесуальним кодексом України.
-
Стадія досудового розслідування: права підозрюваного та потерпілого:
- початок розслідування та строки;
- перша поява підозрюваного перед суддею;
- права підозрюваного;
- процедурні гарантії запобігання жорстокому поводженню із затриманими/підозрюваними;
- права потерпілого.
-
Стадія досудового розслідування: проблеми застосування запобіжних заходів:
- застосування стандартів щодо захисту права на свободу та особисту недоторканність (стаття 5 ЄКПЛ).
- обрання і застосування запобіжних заходів (види, часові рамки, проблемні питання щодо застосування запобіжних заходів і дотримання зобов’язань).
-
Роль слідчого судді при розгляді клопотань щодо негласних слідчих дій:
- негласні слідчі дії:стандарти і процедурні вимоги до розгляду клопотань щодо різних слідчих дій.
- збереження таємниці та захист прав підозрюваного та потерпілого під час негласних слідчих дій.
- обов’язки нагляду під час негласних слідчих дій. Застосування стандартів щодо права на повагу до особистого та сімейного життя: стаття 8 ЄКПЛ та Конституція України.
- Практичні питання щодо ефективної реалізації повноважень слідчого судді.
Після закінчення періодичного навчання кожному судді, який пройшов навчання, вручено Сертифікат Національної школи суддів України.