Національна школа суддів України

Підготовка помічників суддів та консультантів місцевих загальних та апеляційних судів. 4 - 8 лютого 2013 р. м. Дніпропетровськ.

4 - 8 лютого 2013 року в місті Дніпропетровську місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку помічників суддів та консультантів місцевих загальних та апеляційних судів.

Для проходження підготовки прибуло 28  помічників суддів та консультантів місцевих загальних та апеляційних судів Дніпропетровської, Запорізької та Кіровоградської областей.

Вітальними словами навчання відкрила директор Дніпропетровського регіонального відділення Національної школи суддів України Баштанник Алла Григорівна.

Для проведення підготовки  викладачами запрошені судді у відставці Коняєв Дмитро Іванович та Преда Дмитро Ілліч, начальник територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області Ігнатьєва Ганна Вячеславівна, начальник відділу організаційного забезпечення діяльності судів, судової статистики та інформаційних технологій територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області Карпеко Євгенія Володимирівна, старший викладач кафедри практичної психології Дніпропетровського університету імені Альфреда Нобеля Єрмолаєва Тетяна Василівна, суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Чулінін Дмитро Георгійович, керівник апарату Красногвардійського районного суду
м. Дніпропетровська Марчук Марина Володимирівна, керівник служби підтримки регіональної інформаційно-технічної підтримки судових процесів ДП “ІСС” в Дніпропетровській області Овчаров Сергій Анатолійович, старший викладач кафедри кримінального процесу Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, капітан міліції, кандидат юридичних наук Лоскутов Тимур Олександрович.

Під час занять буде вивчено такі теми:

-   Антикорупційне законодавство: міжнародні стандарти та їх запровадження в Україні. Виконання вимог Закону України “Про засади запобігання та протидії корупції”.

-   Європейська система захисту прав людини. Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини в національній судовій практиці. Захист права власності в практиці Європейського суду з прав людини в Україні (ст. 1 протоколу № 1 до ЄКПЛ зі змінами, внесеними Протоколом № 11). Порядок виконання  рішень Європейського суду з прав людини в Україні. Закон України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”. Правові позиції Європейського суду з прав людини, викладені в рішеннях ЄСПЛ, які набули статусу остаточних.

-   Судова влада та ЗМІ: забезпечення об’єктивного і неупередженого висвітлення діяльності загальних судів. Проблеми підвищення авторитету судової влади в українському суспільстві. Моделювання проведення судових засідань при допуску до судового процесу засобів масової інформації. Роз’яснення положень Закону України “Про інформацію” в частині організації діяльності судів.

-  Основні засади кримінального провадження та їх реалізація. Принцип змагальності відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України та його реалізація на стадіях судового розгляду. Учасники кримінального провадження, їх процесуальні права та обов’язки.

-  Судовий контроль за процесуальними діями, бездіяльністю та рішеннями слідчих та прокурорів на стадії досудового розслідування. Слідчий суддя як новий учасник кримінального провадження. Повноваження слідчого судді. Оскарження дій прокурора до суду. Оскарження ухвал слідчого судді під час досудового розслідування. Особливості розгляду судами матеріалів за скаргами на постанови органу дізнання, слідчого, прокурора (глава 26 розділу третього КПК України).

-  Досудове розслідування. Слідчі (розшукові) дії. Негласні слідчі (розшукові) дії. Особливості проведення допиту за КПК України. Діяльність слідчого судді.

-  Методика роботи помічника судді з матеріалами судових справ. Участь помічника судді та консультанта в підготовці розгляду справи суддею. Підготовка справи до судового розгляду та підготовка процесуальних документів. Роль помічників суддів та консультантів при складанні процесуальних документів та контролю за їх виконанням. Підбір законодавчих та інших нормативно-правових актів та матеріалів судової практики.

-   Особливості заповнення картки Ф5 та Ф2 в кримінальній справі та на виконання Закону України “Про засади запобігання та протидії корупції” та Інструкції про порядок обліку кримінальних та адміністративних корупційних правопорушень.

-   Статус помічників суддів та консультантів місцевих загальних   та апеляційних судів. Порядок  прийому та звільнення з посади помічників суддів згідно із Законом України “Про судоустрій і статус суддів”. Функціональні обов’язки помічників суддів. Умови та порядок прийняття на службу, проходження служби в судах. Умови оплати праці, матеріального, соціального та іншого забезпечення. Посадові інструкції помічників суддів, забезпечення їх виконання. Практичне застосування Положення про помічника судді суду загальної юрисдикції, затвердженого рішенням Ради суддів України від 25.03.2011 № 14. Дії помічників суддів в екстремальних ситуаціях, їх взаємодія з іншими працівниками суду. Посадові обов’язки консультантів. Закон України “Про державну службу”.

-   Організація роботи суду з питань виконання Закону України “Про звернення громадян”, реєстрація та облік звернень громадян. Специфіка розгляду заяв, звернень, скарг громадян у суді. Порядок прийняття та розгляду судових звернень громадян та здійснення контролю за їх розглядом помічником судді, консультантом. Специфіка реєстрації заяв, скарг, пропозицій громадян. Особливості звернень суду України із судовим дорученням до іноземного суду.

-   Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес, відповідно до  Закону України “Про доступ до публічної інформації” від 13 січня 2011 року № 2939 – VI. Особливості розгляду запитів на отримання публічної інформації.

-   Психологія діяльності працівника апарату суду. Засоби оптимізації міжособистісних стосунків працівників апарату суду: взаємовідносини судді з помічником судді, секретарем судового засідання. Психологічні та суспільні фактори, їх вплив на здійснення судочинства в судах. Запобігання ефекту професійного вигорання.

-  Особливості судових експертиз. Питання їх призначення і проведення. Напрямки розвитку судової експертизи. Сучасні можливості судово-психологічної експертизи. Обов’язкове призначення експертизи.

-   Робота зі статистичною звітністю, підготовка та оформлення статистичних даних, звітів, узагальнень, інформацій про кількість і стан розгляду суддею справ усіх категорій.

-   Доступ до правосуддя і обслуговування користувачів. Адміністративна складова управління проходження справ в судах.

-   Загальні правила ведення судового діловодства в місцевих загальних та апеляційних судах. Передача справ на архівне зберігання. Дотримання вимог Інструкції з діловодства в місцевих загальних та апеляційних судах. Особливості роботи, пов’язані з введенням в дію Кримінального процесуального кодексу України.

-  Організація роботи з Єдиним державним реєстром судових рішень. Порядок оформлення та направлення судових рішень до Єдиного державного реєстру судових рішень. Роль помічників суддів та консультантів в організації контролю за порядком оформлення та направлення судових рішень до Єдиного державного реєстру.

-  Використання технічних засобів в роботі суду. Фіксація судового процесу за допомогою технічних засобів. Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затверджене Рішенням Ради суддів України 26.11.2010 № 30.

Після закінчення підготовки кожному слухачу, який її пройде, буде вручено Сертифікат Національної школи суддів України.

Організаційні заходи щодо проведення підготовки забезпечено Дніпропетровським регіональним відділенням Національної школи суддів України (директор – Баштанник Алла Григорівна).