Підготовка суддів місцевих загальних судів, обраних на посаду судді безстроково. 4-15 лютого 2013 р. м. Харків.
4-15 лютого 2013 року в місті Харкові місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку суддів місцевих загальних судів, обраних на посаду судді безстроково.
Для проходження підготовки прибуло 36 суддів місцевих загальних судів Сумської, Полтавської та Харківської областей.
Під час занять буде вивчено такі теми:
- Європейська система захисту прав людини. Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського cуду з прав людини в національній судовій практиці. Правові позиції Європейського суду з прав людини, викладені в рішеннях ЄСПЛ, які набули статусу остаточних. Закон України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини ”.
- Практика розгляду судами спорів, що виникають із земельних правовідносин, у тому числі:
- про визнання недійсними правочинів щодо земельної ділянки;
- про право власності на земельну частку (пай), майновий пай сільськогосподарського підприємства;
- про встановлення та припинення дії земельних сервітутів та щодо користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови, сервітутів (судова практика);
- право власності на землю – підстави набуття та припинення; практика розгляду цивільних справ про примусове вилучення землі на користь держави; практика розгляду судами справ про визнання права власності на земельні ділянки у порядку спадкування;
- особливості розгляду справ про визнання права власності на спадкове майно (землю) після спадкодавця, який не оформив належним чином правовстановлюючі документи; поділ та виділ земельної ділянки, яка рішенням виконавчого комітету міської ради виділена під забудову будинку, який перебуває у спільній сумісній власності подружжя;
- правове регулювання відносин, які виникають при укладенні, розірванні та поновленні договорів оренди землі.
Особливості розгляду цивільних справ за позовами про визначення порядку використання земельної ділянки громадянами, яким належить жилий будинок, господарські будівлі та споруди на праві спільної власності.
- Заходи забезпечення кримінального провадження. Питання, що виникають у судовій практиці при обранні судами запобіжних заходів на різних стадіях кримінального процесу та шляхи їх вирішення. Особливості застосування в судовій практиці запобіжного заходу, пов’язаного з позбавленням волі та застави. Порядок обрання запобіжних заходів за вимогами нового КПК України. Застосування різних запобіжних засобів (види запобіжних засобів, обрання запобіжних засобів, продовження строків, оскарження рішень про запобіжний засіб, контроль за дотриманням зобов’язань і реакція на порушення). Досудова стадія: ефективне застосування запобіжних заходів.
- Окремі проблеми зобов’язальних правовідносин. Забезпечення виконання зобов’язань. Застосування судом окремих видів забезпечення виконання зобов’язань. Особливості розгляду спорів, які виникають із кредитних та інших банківських договорів. Розгляд справ за позовами банків про звернення стягнення на предмет іпотеки, а саме: нерухоме майно, виселення боржника, а також за позовами банків про дострокове розірвання кредитних договорів та стягнення суми боргу. Судова практика розгляду спорів щодо банківських правочинів.
- Проблемні питання провадження у зв’язку з нововиявленими обставинами (у цивільних, кримінальних та адміністративних справах).
- Проблемні питання, пов’язані з виконанням судових рішень. Процесуальні питання, пов’язані з виконанням судових рішень у цивільних справах, у тому числі ухвал суду про визнання мирової угоди та рішень інших органів (посадових осіб). Судовий контроль за виконанням судових рішень. Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах. Звернення до виконання судових рішень у кримінальних справах.
- Особливості вирішення окремих категорій житлових спорів, у тому числі:
- про захист права власності на житло;
- про приватизацію житла;
- про збереження жилого приміщення за тимчасово відсутнім наймачем та (або) членами його сім’ї;
- про визнання особи такою, що втратила право користування житлом;
- про виселення із житла, зокрема, у зв’язку зі зміною його власника або в разі звернення стягнення на квартиру чи житловий будинок.
- Позасудові методи вирішення спорів (медіація). Рекомендації Ради Європи: № R (99) 19 від 15 вересня 1999 року “Медіація у кримінальних справах”; “Про медіацію в цивільних справах”
R № (2002) 10; “Про сімейну медіацію” R № (98) 1. - Питання, пов’язані зі застосуванням Закону України “Про застосування амністії в Україні”. Відмінності від інших видів звільнення від відбування покарання.
- Проблеми розгляду справ щодо окремих видів недоговірних зобов’язань. Судова практика розгляду спорів про відшкодування майнової та моральної шкоди, у тому числі завданої джерелами підвищеної небезпеки; незаконними діями чи бездіяльністю органів дізнання, слідства, прокуратури або суду. Проблеми визначення судом розміру відшкодування моральної шкоди, у тому числі із врахуванням вимог щодо застосування принципів розумності і справедливості.
- Кримінальне провадження на підставі угод, практика розгляду (глава 35 розділу шостого КПК України). Угода про визнання винуватості та угода про примирення (предмет угоди, роль сторін у процесі укладання угоди, роль суду при затвердженні угоди, роль медіаторів або захисників при складанні угоди, наслідки відмови суду у затвердженні угоди, оскарження судових рішень по угоді).
- Особливості судових експертиз. Питання їх призначення і проведення. Напрямки розвитку судової експертизи. Експертизи в кримінальних, цивільних, адміністративних справах та справах про адміністративні правопорушення. Призначення і проведення експертиз, у тому числі: будівельно-технічних, товарознавчих, авто-технічних, психологічних та інших. Сучасні можливості судово-психологічної експертизи. Обов’язкове призначення експертизи.
- Комунікації в судовій владі. Проблеми підвищення авторитету судової влади в українському суспільстві. Судова влада та ЗМІ: забезпечення об’єктивного і неупередженого висвітлення діяльності суду. Моделювання проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню.
- Практика застосування кримінально-процесуального законодавства, що регламентує розгляд кримінальних справ в апеляційному порядку та касаційному порядку. Подання апеляції на певні рішення, винесені на стадії досудового розслідування.
- Проблеми розмежування компетенції між адміністративними, господарськими та загальними судами. Критерії визначення цивільної, господарської та адміністративної юрисдикції. Правила визначення підсудності адміністративних та цивільних справ. Правові позиції вищих судових інстанцій з цих питань. Наслідки порушення правил підсудності. Передача справи з одного суду до іншого.
- Практика застосування кримінально-процесуального законодавства, що регламентує розгляд кримінальних справ в апеляційному порядку та касаційному порядку. Подання апеляції на певні рішення, винесені на стадії досудового розслідування.
- Судова практика застосування норм сімейного та цивільного законодавства при вирішенні: майнових спорів між подружжям (колишнім подружжям), визначення місця проживання дитини, позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, тощо.
- Особливості кримінальної відповідальності та покарання неповнолітніх. Порядок призначення суддів (судді), уповноважених здійснювати кримінальне провадження щодо неповнолітніх (ст. 18 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”). Деякі аспекти призначення покарання неповнолітнім та шляхи вирішення питань при застосуванні до цих осіб амністії. Застосування до неповнолітніх примусових заходів виховного впливу, визначення критеріїв обрання таких заходів. Призначення комплексної психолого-психіатричної і психологічної експертизи неповнолітнього підозрюваного чи обвинуваченого. Заходи реагування, спрямовані на усунення причин та умов вчинення правопорушень та злочинів неповнолітніми.
- Актуальні питання застосування трудового законодавства при розгляді цивільних справ. (Вирішення питання підсудності, встановлення належного відповідача, тощо).
Особливості судового розгляду трудових спорів, у тому числі:
- про поновлення на роботі;
- про стягнення заробітної плати та інших сум, що належать працівнику від підприємства, установи, організації;
- про відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої працівникам підприємствами, установами, організаціями;
- про відшкодування працівниками шкоди, заподіяної підприємству, установі чи організації;
- про призначення та перерахунок пенсій та соціальних виплат для категорій громадян, які мають пільги, тощо.
Організаційні заходи щодо проведення підготовки забезпечено Харківським регіональним відділенням Національної школи суддів України (директор – Коржик Валентина Костянтинівна)