Підтримання високих стандартів суддівської професії: у полі зору НШСУ та КМЄС
9 грудня 2024 року в місті Львові відбувся круглий стіл з нагоди відзначення Міжнародного антикорупційного дня, а також успішної та тривалої спільної роботи Консультативної місії Європейського Союзу (КМЄС) і Національної школи суддів України з розвитку суддівської етики в Україні. Захід зібрав представників суддівської спільноти, адвокатів, науковців та представників громадських організацій.
Під час круглого столу обговорено розвиток суддівської етики та підвищення довіри до судової системи України через співпрацю Консультативної місії Європейського Союзу та Національної школи суддів України.
Відкриваючи захід, радник і тренер КМЄС з питань належного врядування Барт Шефферс подякував Національній школі суддів України за плідну співпрацю в межах спільних ініціатив та проєктів.
Голова Львівського регіонального представництва КМЄС в Україні Ханнелора Вальєр підкреслила, що лише через ефективний діалог та взаємодію можна досягти значущих змін у судовій гілці влади, сприяти посиленню її незалежності та підвищити рівень довіри громадян до правосуддя.
У своєму відеозвернені глава Консультативної місії Європейського Союзу з реформування сектору цивільної безпеки України Рольф Холмбо наголосив на високому рівні співпраці між Місією та НШСУ. Він підкреслив важливість партнерства в розвитку суддівської етики, яке є невід’ємною частиною реформування судової системи, а також зазначив, що спільні зусилля сприяють зміцненню правової держави в Україні, підвищенню стандартів доброчесності серед суддів та створенню умов для ефективного і незалежного правосуддя. Ролаф Холмбо додав, що КМЄС готова й надалі підтримувати Україну в процесі реалізації спільних ініціатив.
Директорка Львівського регіонального відділення Національної школи суддів України Оксана Польна, у свою чергу, наголосила, що сьогоднішній круглий стіл – це лише одна з важливих сходинок на шляху до посилення етики та боротьби з корупцією. Проблеми, що наразі існують, не мають швидких і простих рішень, але дуже важливо робити спільні кроки у цьому напрямі задля досягнення необхідних змін.
Під час дискусійної панелі очільниця Навчальної лабораторії з вивчення права Європейського Союзу НШСУ Наталія Ахтирська, посилаючись на Звіт Європейської Комісії від 30 жовтня 2024 року, зазначила, що першочерговим завданням для України є реформування судової системи, яка має стати ефективною (неупередженою, якісною та дієвою). Дотримання етичних засад правосуддя є шляхом підвищення довіри суспільства до суддів та способом низького толерування корупції.
У роботі круглого столу взяли участь суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді, голова комітету з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів Ради суддів України, керівник робочої групи РСУ з оновлення Кодексу суддівської етики Єгор Краснов, суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області, членкиня Вищої ради правосуддя Інна Плахтій, голова Хмельницького апеляційного суду Сергій Болотін, суддя Сихівського районного суду міста Львова Ольга Бойко та радник КМЄС з питань верховенства права Маркус Ролофс.