Правосуддя майбутнього: добір та призначення суддів

26 квітня 2024 року в Києві ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук взяв участь у роботі круглого столу “Правосуддя майбутнього: добір та призначення суддів”, організованому редакцією газети “Юридична практика” за підтримки Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Верховного Суду та Вищої ради правосуддя.

У своєму виступі Микола Оніщук, зокрема, зазначив, що подолання кадрового дефіциту є проблемою екзистенційного характеру для судової системи в силу існуючої диспропорції між нормативною та фактичною чисельністю суддів. З іншої сторони вказане ускладнюється багаторівневою системою доступу до професії та механізмами перевірки доброчесності. Серед головних нетипових проблем, які ускладнюють процес доступу до професії, зокрема конкурсний порядок, наявність кваліфікаційних екзаменувань. Попри внесення змін до Закон України “Про судоустрій і статус суддів”, який дещо “лаконізував” процедури доступу, вони однаково залишаються доволі складними та тривалими за часом. Навіть очікувані нами темпи розв’язання проблеми кадрового дефіциту не виглядають оптимістично.

Водночас М. Оніщук наголосив, що подолання проблеми кадрового дефіциту системи правосуддя можливе не лише через добір суддів, але й за рахунок зменшення навантаження на судову систему, зокрема запровадження додаткових альтернативних методів вирішення спорів, у тому числі впровадження мирового судочинства.

Ректор також торкнувся питань початкової підготовки суддів, що не мають досвіду суддівської роботи з огляду на необхідність забезпечення одночасної підготовки значних груп суддів.

У фокусі уваги учасників та учасниць круглого столу були питання щодо поточної кадрової ситуації в судах України, викликів для здійснення правосуддя та варіанти швидкого заповнення суддівських вакансій, недоліків у існуючих механізмів підготовки, добору й призначення суддів та їх вдосконалення, рекомендацій до призначення (що передує підписанню Указу Президента про призначення суддів), напрацювань ВККС України до конкурсних процедур 2023–2024 років, “больових точок” кваліфікаційного оцінювання суддів, декларування та доброчесності (меж та критеріїв оцінювання) тощо.

У ролі спікерів та учасників круглого виступили народні депутати України, представники Офісу Президента України, Міністерства юстиції України, Верховного Суду, ВАКС, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя, Ради суддів України, Національної школи суддів України, Громадської ради доброчесності, судді апеляційних та місцевих судів, партнери провідних юридичних компаній.