Правозастозування як фактор стабільності фінансових ринків
30-31 жовтня 2018 року в місті Києві Національна школа суддів України спільно з Міжнародним валютним фондом, Світовим банком та Офісом технічної допомоги Міністерства фінансів США проводять круглий стіл “Виведення банків з ринку: національна правозазтосовча практика та міжнародний досвід”.
Відкрили круглий стіл вітальними словами ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук голова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Богдан Львов, провідний спеціаліст Світового Банку Вахе Варданян, юридичний консультант Міжнародного валютного фонду Ендер Емре, радник Управління технічної допомоги Міністерства фінансів Сполучених штатів Америки Шерон Іскі.
Перша сесія круглого столу була зосереджена на огляді правових підстав та правозастосовчої практики виведення комерційних банків з ринку.
Юридичний консультант Міжнародного валютного фонду Ендер Емре представив сучасні підходи до виведення банків з ринку з урахуванням їхнього розвитку в міжнародній передовій практиці. Експерт представив дискреційні аспекти раннього втручання, виведення з ринку та ліквідації банків, включаючи фактори запуску таких дій. Було звернуто увагу також на інтерес суспільства, який захищається рішеннями наглядового органу та органу врегулювання банків, а також повноваження та інструментарій, що використовуються в міжнародній передовій практиці для захисту цього суспільного інтересу.
На розгляд круглого столу було представлено також принципи виведення банків з ринку Європейського Союзу. Старший спеціаліст з питань Світового банку Памела Лінтнер пояснила європейські правові механізми захисту, принципи судового розгляду та суспільний інтерес в обґрунтуванні рішень щодо врегулювання банку порівняно з ліквідацією.
Директор юридичного департаменту Національного банку України Олег Заморський у своїй презентації проаналізував нормативні підстави та правозастосовчу практика Національного банку України щодо прийняття рішень про визнання банків неплатоспроможними та їх ліквідації.ж
Цікаву дискусію щодо того, якими з точки зору економічної та юридичної теорії мають бути обсяг, межі дискреції, вмотивованість рішень Національного банку України у питаннях виведення банків зринку запропонував у своїй доповіді професор кафедри фінансового права юридичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Данило Гетманцев.
Про принципи та національну практику захисту прав учасників у процесі виведення банків з ринку розповіла учасникам круглого столу виконавчий директор Громадської організації “Всеукраїнська самоврядна організація фахівців конкурсного процесу” Олена Волянська.
Важливою для розкриття теми була доповідь директора юридичного департаменту Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Генадія Семенова щодо практичного досвіду діяльності Фонду, включаючи захист прав кредиторів та інших учасників у процесах ліквідації та виведення банків з ринку, обґрунтування рішень та дій, які вживаються Фондом, основних причин для позовів.
Другий день роботи круглого столу був присвячений судовій практиці щодо процедур виведення банків з ринку. Начальник управління претензійно-позовної роботи юридичного департаменту, Національного банку України Віктор Григорчук здійснив огляд найбільш поширених видів судових позовів щодо оскарження рішень регулятора про виведення банків з ринку.
Про роль адміністративної юстиції у забезпеченні балансу суспільного інтересу та приватних прав: формування єдиної судової практики в процедурі виведення банків з ринку розповів суддя, секретар судової палати для розгляду справ щодо захисту прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Микола Гімон.
Детально судові справи проти Національного банку України щодо прийняття конкретних рішень в процедурах виведення банку з ринку та щодо відшкодування Національним банком України шкоди, спричиненої помилками при здійсненні нагляду за конкретним банком проаналізував керуючий партнер юридичної компанії “Jurimex” Юрій Крайняк.
Огляд останніх справ щодо виведення з ринку банків у країнах ЄС представив професор господарського та комерційного права, університет Карла ІІІ (Іспанія) Давід Рамос Мюноз.
Завершальна сесія круглого столу мала на меті розглянути позови проти установ із страхування депозитів та роль цих установ як ліквідаторів та органів з виведення банків з ринку. Судді Верховного Суду Лариса Рогач та Тетяна Дроботова розглянули практику та проблемні питання юрисдикції спорів за участі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Огляд найбільш поширених судових позовів, що оскаржують рішення Національного банку України та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про запровадження тимчасової адміністрації або ліквідації банку здійснив начальник відділу судового супроводження особливо важливих справ Фонду Дмитро Костюков.
Цікавою була доповідь про міжнародну практику органів страхування депозитів та їх роль у підтриманні фінансової стабільності радника з юридичних питань Управління технічної допомоги Міністерства фінансів США Річарда Остермана.
У пІдсумку роботи були напрацьовані висновки та рекомендації учасників круглого столу, покликані сформувати належну практику правозастосування щодо виведення банків з ринку.