Про пріоритети та виклики професії судді – в одному курсі
23-24 травня 2018 року в місті Львові місцевим регіональним відділенням Національної школи суддів України спільно з Програмою USAID “Нове правосуддя” в межах підготовки суддів місцевих загальних судів апробовано тренінг із навчального курсу “Бути суддею”.
Захід відкрили суддя, заступник голови Апеляційного суду Львівської області Василь Ревер, начальник відділу підготовки викладачів (тренерів) – радник Національної школи суддів України, суддя Верховного Суду України у відставці, заслужений юрист України, кандидат юридичних наук Ольга Шаповалова, яка коротко розповіла про формат роботи, підкреслила важливість та особливість обраної теми, зважаючи на підсилення авторитету судді в Україні, сформулювала мету проведення цієї апробації та закликала учасників до активної роботи, оскільки її результати буде враховано для вдосконалення курсу. Керівник Програми USAID “Нове правосуддя” Девід Майкл Вон нагадав про багаторічну співпрацю Програми з Національною школою суддів України, яка дала якісні плоди і визначила її пріоритети на майбутнє, подякував усім, хто долучається до впровадження міжнародного досвіду в судову систему України, та висловив сподівання на те, що цей тренінг залишить позитивне враження та відкриє нові знання для діючих суддів.
Провели захід тренери – Ольга Шаповалова, суддя, голова Апеляційного суду США, 10-ий федеральний округ Тімоті Тимковіч, суддя Вищого господарського суду України Віталій Корсак, суддя Київського апеляційного адміністративного суду Євген Мєзєнцев, суддя Апеляційного суду Запорізької області, кандидат юридичних наук Ірина Воробйова, суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Наталія Зебелян, провідний науковий співробітник відділу науково-методичного супроводження психологічної підготовки суддів, кандидат психологічних наук Андрій Маслюк, викладач-координатор відділу підготовки викладачів (тренерів) Тамара Закревська та головний спеціаліст цього ж відділу Юлія Найденко.
Метою курсу передбачено, використовуючи знання і досвід професійних суддів, перевірити якість та ефективність матеріалів навчального курсу у формі тренінгу “Бути суддею”, розробленого для кандидатів на посаду судді, його сприйняття учасниками, які вже мають певний стаж роботи на посаді судді, що дозволить урахувати пропозиції та конструктивні зауваження, удосконалити і покращити змістовне наповнення курсу та водночас підвищити рівень обізнаності професійних суддів у етичних, психологічних, комунікативних та інших стандартах суддівської професії.
Тренінг розпочався зі знайомства та висловлення очікувань суддів від участі в ньому. Після перегляду відеоролика учасники тренінгу визначили основні якості, якими повинен володіти суддя. Тренери ознайомили з історичними аспектами професії, проаналізували пріоритети правосуддя та обговорили етичні норми та основу репутації судді.
Обов’язкова частина курсу – звернення до психологічних складових професії та аналіз харизми суддів як чинника, що впливає на авторитет суду в цілому.
Роботу тренінгу було побудовано на якомога активнішій участі учасників: залучення до дискусій, “мозкові штурми”, виконання завдань та їх правильна презентація для аудиторії. Судді поділилися своїм професійним досвідом та отримали нові знання про те, яким є суддя в інших державах. Кожен суддя-учасник визначив для себе, що найефективніше та найякісніше можна запозичити та впровадити в національну судову систему.