Проблемні питання при розмежуванні господарських, адміністративних та цивільних справ
17 жовтня 2019 року в місті Дніпрі місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України спільно з Центральним апеляційним господарським судом провело загальноукраїнський семінар на тему: “Проблемні питання застосування Господарського процесуального кодексу України, що виникають при розмежуванні господарських, адміністративних та цивільних справ”.
У семінарі взяли участь судді апеляційних та місцевих судів Дніпропетровської, Львівської, Луганської та Миколаївської областей, а також Дніпропетровського окружного адміністративного суду та окружних загальних судів Дніпропетровської області.
Вітальними словами семінар відкрили директор регіонального відділення, суддя у відставці, заслужений юрист України Олександр Мартиненко.
Доцент кафедри адміністративного права, процесу та адміністративної діяльності Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, кандидат юридичних наук Ганна Блінова обговорила із суддями-учасниками правову природу визначення господарсько-правового спору та проблемні питання.
Для проведення семінару також було запрошено суддів господарського суду Дніпропетровської області.
Жваве обговорення викликала інтерактивна лекція Олександра Крижного щодо юрисдикції господарських судів згідно новел процесуального законодавства, справ, що відносяться до юрисдикції господарських судів, а також основних критеріїв, визначених Великою Палатою для віднесення спору до господарського.
Також викладач приділив значну увагу питанню щодо переходу від суб’єктивного принципу розмежування юрисдикції до предметного, юрисдикції господарських судів, інституту похідних вимог.
Лекція Михайла Ніколенка про критерії та механізми розмежування юрисдикції господарських та загальних судів завершилася обговоренням проблемних питань із наданням прикладів неоднозначної судової практики, пошуком шляхів їх вирішення.
Цікавими для суддів-учасників були доповіді Сергія Мартинюка стосовно критеріїв та механізмів розмежування юрисдикції господарських та адміністративних судів, використання механізмів запобігання маніпуляціями з підсудністю. Судді взяли активну участь в обговоренні практичних негативних наслідків зловживання подання позовів із порушенням предметної підсудності.
Формат доповідей, які були проведенні із використанням презентації Power Point, викликали допитливий інтерес у суддів та сприяли проведенню конструктивних дискусій.
Після закінчення заходу, з метою зворотного зв’язку, було проведено анкетне опитування учасників семінару та вручення Сертифікатів Національної школи суддів України.
Повний текст програми семінару розміщено на веб-сайті Національної школи суддів України в розділі “Підготовка суддів”.