Роль практики Європейського суду з прав людини у забезпеченні права на справедливий суд
25–26 серпня 2015 року Національна школа суддів України проводить в конференц-залі готелю “Панська гора” міста Львова періодичне навчання з метою підвищення рівня кваліфікації суддів місцевих загальних судів, суддів окружних та апеляційних адміністративних судів на тему: “Роль практики Європейського суду з прав людини у забезпеченні права на справедливий суд”. Захід організовано спільно з Координатором проектів ОБСЄ в Україні, Верховним Судом України та Вищим адміністративним судом України в межах проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя”, який впроваджується за підтримки уряду Канади.
На відкритті періодичного навчання з привітальним словом виступили В. о. ректора Національної школи суддів України, кандидат юридичних наук, професор, заслужений юрист України Наталія Шукліна, суддя Верховного Суду України, заслужений юрист України Олександр Волков, суддя Вищого адміністративного суду України Тетяна Стрелець та старший менеджер проектів Координатора проектів ОБСЄ в Україні Еріх Джеффрі.
Модераторами виступили суддя Верховного Суду України, заслужений юрист України Олександр Волков, експерт Проекту Назар Кульчицький, адвокат, професор Сассарського університету Джузеппе Онорато, доцент юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, старший юрист Секретаріату Європейського суду з прав людини Павло Пушкар та національний менеджер проектів Координатора проектів ОБСЄ в Україні – експерт Проекту Наталія Ступницька. Викладачами для проведення періодичного навчання запрошено суддю Європейського суду з прав людини у відставці, професора юридичного факультету Бєлградського університету Драголюба Поповича, експерта Проекту Назара Кульчицького, співробітника з правових питань Місії ЄС в Косово Йоанну Маршалік, адвоката, професора Сассарського університету Джузеппе Онорато, доцента юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, старшого юриста Секретаріату Європейського суду з прав людини Павла Пушкаря та адвоката, експерта Національної школи суддів України Дмитра Ягунова.
Періодичне навчання розпочалось з актуальної оцінки спроможності української правової та суддівської системи застосовування Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини на постійній основі, яку надали модератори Олександр Волков та Наталія Ступницька. Драголюб Попович познайомив з досвідом Сербії у застосуванні практики Європейського суду з прав людини, а Йоанна Маршалік надала практику Європейського суду з прав людини, як загальне надбання країн учасників Європейського Суду щодо національного застосування ключових понять і принципів судової практики Європейського Суду з прав людини у країнах-членах Європейського Союзу. Викликав інтерес у слухачів виступ Джузеппе Онорато відносно застосування ключових принципів та понять усталених судовою практикою Європейського суду з прав людини в межах національної правової системи. Другий день періодичного навчання передбачає опрацювання практичних навичок застосування Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, а саме: обговорення модельної справи, підготовки доповідей сторін у групах, перегляду відеозаписів слухань, обговорення відеозаписів. Сприятиме підвищенню професійної компетентності слухачів презентація Дмитром Ягуновим посібника “Практика Європейського суду з прав людини, питання кримінального судочинства”.
Повний текст програми періодичного навчання розміщено на веб-сайті Національної школи суддів України в розділі “Підготовка”.
Після закінчення періодичного навчання всім суддям, які його пройдуть, буде вручено Сертифікат Національної школи суддів України.