Роль правосуддя у забезпеченні гарантій захисту права власності
7 червня 2018 року Національною школою суддів України проведено в режимі відеоконференції семінар для суддів місцевих та апеляційних господарських судів областей та міста Києва на тему: “Застосування статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та відповідна практика Європейського суду з прав людини”.
Вітальними словами семінар розпочала начальник відділу науково-методичних досліджень проблем судочинства, кандидат юридичних наук, заслужений юрист України Тетяна Фулей, яка зазначила, що в сучасних умовах, коли українське законодавство у сфері регулювання відносин власності не можна вважати цілком досконалим, важливу роль у забезпеченні гарантій захисту права власності відіграють суди та уніфікована судова практика. Тлумачення і, як наслідок, застосування судами України національних правових норм у відповідній сфері повинно відповідати принципам мирного володіння майном, закладеним у ст. 1 Першого протоколу, та органічно поєднуватися з обґрунтованим (адекватним, виваженим, виправданим) застосуванням відповідних рішень ЄСПЛ для того, щоб спосіб тлумачення та застосування судом законодавства призводив до наслідків вирішення спору, сумісних із принципами Конвенції.
Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Сергій Уханенко під час відеоконференції залучив суддів до обговорення структури статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, поняття “майно” в автономному значенні та концепції “законних очікувань”. Судді обговорили широке коло питань, пов’язаних із правом власності, захистом права на мирне володіння майном у практиці Європейського суду з прав людини, а також окремі аспекти регулювання відносин власності та захисту права власності в українському законодавстві. Викладач зауважив, що за практикою ЄСПЛ і міжнародних арбітражів визнається, що принцип обґрунтованого очікування не може заперечувати право держав змінювати своє законодавство.
Суддя господарського суду Львівської області, кандидат юридичних наук Тарас Рим у ході обговорення із суддями наступного питання зазначив, що втручання держави в право особи на мирне володіння своїм майном є виправданим, якщо воно здійснюється з метою задоволення “суспільного інтересу”. Національні органи влади краще знають потреби власного суспільства.
Під час семінару його учасники ділились думками, судженнями та професійним досвідом.
Судді отримали авторитетні, професійні та змістовні відповіді на всі свої запитання.
Повний текст програми семінару розміщено на веб-сайті Національної школи суддів України в розділі “Підготовка суддів”.