Сексуальне насильство на війні: нові підходи українських судів

6 грудня 2024 року Національна школа суддів України провела семінар “Посилення спроможності сектору безпеки і оборони у запобіганні та протидії сексуальному насильству, пов’язаному з конфліктом” для суддів місцевих загальних судів, помічників суддів місцевих загальних та апеляційних судів.

Семінар відкрив директор Дніпровського регіонального відділення Національної школи суддів України Володимир Поплавський, який зазначив, що метою семінару є ознайомлення суддів з практикою розгляду кримінальних правопорушень щодо сексуального насильства, пов’язаного зі збройним конфліктом, у судах України та міжнародний досвід розгляду цих справ.

Під час навчання з актуальними темами виступили судді Галина Білосевич, Інеса Крохмалюк, Вадим Кулєбякін, Анастасія Михальченко, Тамара Самченко, Тетяна Фортуна.

Слухачі прослухали цікаві лекції щодо визначення поняття сексуального насильства, форм (видів) і кваліфікації сексуального насильства, пов’язаного зі збройним конфліктом, за законодавством України про кримінальну відповідальність, ознайомилися з видами доказів та особливостями доказування кримінальних правопорушень, пов’язаних із сексуальним насильством, розглянули міжнародні та національні стандарти відшкодування постраждалим від сексуального насильства, зокрема міжнародне регулювання та досвід Республіки Хорватії з питань розгляду кримінальних правопорушень щодо сексуального насильства, пов’язаного зі збройним конфліктом, а також обговорили окремі справи Міжнародного кримінального суду.

Про особливості допиту потерпілих від СНПК, зокрема про процесуальні та психологічні аспекти, розповіла суддя Заводського районного суду міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області Тамара Самченко.

Віцепрезидентка громадської організації “Ла Страда-Україна”, докторка філософії в галузі права Марина Легенька, яка також була залучена до викладання, обговорила зі слухачами питання посилення спроможності сектору безпеки і оборони у запобіганні та протидії сексуальному насильству, пов’язаному з конфліктом. Крім того, вона провела експрес-опитування на початку і наприкінці семінару щодо визначення рівня знань та обізнаності з питань розгляду кримінальних правопорушень, пов’язаних із сексуальним насильством.

Відгук слухачки

“Семінар сподобався своєю інформативністю. Викладачі підготували корисні та змістовні презентації. Питання, які були розглянуті на семінарі, актуальні і важливі, а викладачі професійно їх проаналізували, – суддя  Глобинського районного суду Полтавської області Анастасія Павлійчук.