Національна школа суддів України

Шлях до ефективності, прозорості й довіри

25 лютого 2016 року ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук взяв участь у засіданні пленуму Вищого господарського суду України.

Серед іншого, на розгляд пленуму було винесено питання щодо  підсумків роботи господарських судів України у 2015 році, їх завдання на 2016 рік, деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин.



Констатувалось, що господарські суди у 2015 році здійснювали якісний розгляд справ, забезпечували встановлення правової дисципліни між господарюючими суб'єктами, вивчали та узагальнювали судову практику, надавали  методичну допомогу та рекомендаційні роз'яснення судам нижчого рівня з питань застосування законодавства під час розгляду справ господарської юрисдикції.

Ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, звертаючись до пленуму, відмітив, що господарське судочинство ефективно виконувало покладені на нього завдання,  забезпечуючи потреби учасників економічних взаємин вирішувати належним правовим способом спірні питання, що виникають у господарській діяльності. Разом з тим, ректор звернув увагу на проблемні аспекти судочинства, в тому числі господарського. Так, відмічалась відсутність прогнозованості та належної вмотивованості судових рішень, актуальність забезпечення єдності судової практики.  Ці проблеми, у свою чергу, є причиною відсутності правової визначеності та сталості відносин у суспільстві, породжують недовіру громадян до правосуддя.

Саме тому, суддівська освіта приділяє значну увагу в навчальному процесі питанням мотивування та належне обґрунтування судових рішень. Крім того, Національна школа суддів України активно працює над доведенням до суддів знань щодо усталених правових позицій судів касаційного рівня, практики Європейського суду з прав людини. Спільна робота з оволодіння цими знаннями допоможе підвищити якість господарського судочинства та ефективність правосуддя загалом – наголосив Микола Оніщук.

Ректор вніс пропозицію щодо обговорення проблем забезпечення єдності судової практики на загальних зборах кожної з палат Верховного Суду України, за участі науковців та практиків, включаючи представників Національної школи суддів України.