Стандарти в галузі свободи слова
28-29 травня 2020 року Національна школа суддів України провела онлайн тренінг для суддів місцевих загальних судів: “Кримінально-правовий захист професійної діяльності журналістів”, організований за підтримки Проєкту Ради Європи “Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні”.
Основне завдання тренінгу – виявлення індивідуальних потреб суддів щодо вдосконалення, стимулювання їх до підтримання кваліфікації на належному рівні та професійного зростання, після закінчення якого проведено опитування слухачів і слухачок.
З вітальним словом до учасників тренінгу звернулася керівниця проєкту “Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні” Галина Смірнова, яка подякувала суддям-тренерам, експертам та Національній школі суддів України за тривалу ефективну співпрацю. Керівниця проекту підкреслила, що ситуація з безпекою журналістів в Україні потребує вжиття державою особливих заходів у відповідь на непоодинокі випадки агресії проти журналістів. Наразі на онлайн платформі Ради Європи щодо захисту журналістики та безпеки журналістів зафіксовані численні випадки порушення прав журналістів в Україні.
Модерує дистанційне заняття заступник начальника відділу науково-методичного забезпечення діяльності судів та органів суддівського врядування Національної школи суддів України, кандидат юридичних наук Олександр Іщенко, який за дорученням проректора Наталії Шукліної привітав слухачів, суддів-тренерів, експертів і розповів про передумови створення тренінгу, ознайомив присутніх зі складом викладацької групи та з правилами онлайн навчання слухачів і слухачок.
Заступниця директора Чернівецького регіонального відділення Тетяна Аілінчій зазначила, що важливо проводити підготовку суддів стосовно міжнародних стандартів безпеки журналістів.
Змістовна частина тренінгу була розпочата із виступу Павла Пушкаря, начальника відділу департаменту виконання рішень Європейського суду з прав людини Генерального директорату прав людини та верховенства права Ради Європи, який також наголосив на необхідності відмови від формального підходу до визначення журналістської діяльності та використання функціонального підходу. У виступі було також підкреслена зміна практики ЄСПЛ щодо “журналістських” справ у контексті ефективності розслідування посягань на життя журналістів та обов’язкового встановлення причинно-наслідкового зв’язку між посяганням та журналістською діяльністю. Учасники та учасниці тренінгу мали нагоду поставити Павлові Пушкарю ряд запитань, зокрема, щодо співвідношення між свободою журналістики та судовим процесом, особливостей комунікації журналістів і суду.
Під час тренінгу судді розглянули питання:
стандартів у сфері свободи слова, практики ЄСПЛ і резолюцій і рекомендацій Парламентської Асамблеї Ради Європи і Комітету Міністрів Ради Європи стосовно захисту журналістики, безпеки журналістів;
оскарження рішень, дій, бездіяльності слідчого, прокурора у справах стосовно порушень прав журналістів;
санкціонування окремих слідчих дій (тимчасовий доступ до речей і документів, арешт майна, обшук) у справах про порушення прав журналістів;
судового розгляду кримінальних проваджень щодо злочинів, пов’язаних із перешкоджанням професійній діяльності журналістів і суміжних злочинів;
дискримінації та сексизму в судових провадженнях щодо журналістів.
На завершення онлай тренінгу учасники й учасниці поділилися враженнями та висловили свої побажання та пропозиції шляхом заповнення онлайн анкет опитування.