Створення курсу для суддів із міжнародного гуманітарного права
28 листопада 2017 року відбулось засідання групи розробників курсу для суддів “Роль судів/суддів у забезпеченні дотримання прав людини шляхом застосування положень міжнародного гуманітарного права”, участь в якому взяли представники Національної школи суддів України, Програми USAID реформування сектору юстиції “Нове правосуддя”, суддівського корпусу.
Відкриваючи засідання, проректор Володимир Мазурок акцентував увагу на актуальності поглиблення знань і покращення практичних навиків суддів у застосуванні положень міжнародного гуманітарного права (МГП). Одночасно, курс для суддів з питань застосування норм МГП повинен бути практично застосовним в умовах обмеженого правового регулювання вирішення справ про воєнні злочини.
Учасниками засідання були суддя Верховного Суду Микола Мазур, викладач, суддя Верховного Суду України у відставці Олександр Коротких, судді місцевих загальних судів Андрій Нижний і Андрій Савчак, керівники відділів Тетяна Фулей, Тетяна Пустовойтова,.
Метою засідання було обговорення практичних аспектів розробки 2-денного тренінгу, зокрема, визначення його мети, цілей та очікуваних результатів, погодження структури курсу, а також обговорення проектів модулів тренінгу для тренерів з викладання програми для суддів з питань застосування норм міжнародного гуманітарного права.
У ході засідання експерт Програми, доцент кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Т. Шевченка Антон Кориневич представив проект модулів тренінгу для тренерів з викладання програми для суддів з питань застосування норм міжнародного гуманітарного права, розповів про окремі процедури Міжнародного кримінального суду, співвідношення міжнародних та не міжнародних збройних конфліктів, норм МГП та національного законодавства, пояснив важливість для суддів застосування норм МГП при розгляді справ, пов’язаних із збройним конфліктом.
Суддя Верховного Суду Микола Мазур зауважив на необхідність першочергового визначення ситуацій, до яких застосовна ця тематика, та подальшої відповідної розробки та забезпечення матеріалами курсу й запропонував можливість дистанційної форми проведення курсу.
Начальник відділу Тетяна Фулей окреслила перелік проблемних моментів змістовно–методичного наповнення курсу, оцінювання результатів його проходження у випадку дистанційної форми. Крім того, вона наголосила на практичній спрямованості програми, а, відтак, вирішального значення сформованих навиків за підсумками проходження тренінгу. Разом з тим, на загальний огляд нею було запропоновано з урахуванням складності сприйняття теоретичного матеріалу з тематики МГП та з метою забезпечення послідовності матеріалів при його розміщенні відповідний логічний поділ кожного блоку, тривалість якого має не перевищувати 1,2 години.
Крім того, суддя Андрій Нижний запропонував напрацювати перелік справ, що будуть надаватися на попереднє опрацювання учасникам тренінгу, та перелік справ, наскрізних для всього курсу, визначити практичні питання у застосуванні положень МГП, які поставатимуть перед суддями при розгляді справ.
Суддя Андрій Савчак назвав дискусійні питання застосування норм чинного КПК при розгляді справ відповідних категорій станом на сьогодні.
Учасники засідання дійшли згоди стосовно форми проведення курсу для суддів, тривалості кожного теоретичного блоку, необхідності напрацювання практичних завдань з використанням практики Міжнародного кримінального суду та узгодили низку організаційних питань наступного засідання розробників, можливості попереднього опрацювання учасниками тренінгу певного теоретичного матеріалу або рішень Міжнародного кримінального суду.