Сучасний стан адміністративної юстиції: між реформами та реальністю
3–4 липня 2025 року відбулася VIII Міжнародна науково-практична конференція “Адміністративна юстиція в Україні: проблеми теорії та практики”, присвячена 20-річчю ухвалення Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ). Захід став нагодою для фахової дискусії щодо еволюції адміністративної юстиції, її ролі в забезпеченні прав і свобод громадян в демократичному суспільстві.
Відкриваючи конференцію, голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович подякував учасникам – представникам суддівського корпусу, виконавчої та законодавчої влади, міжнародним експертам з Німеччини, Польщі, Латвії, Литви, Естонії, Чехії, Фінляндії, суддям ЄСПЛ, науковцям – за співпрацю та участь у заході. “Ми повинні робити все можливе, щоб демократія і верховенство права були непорушними константами української держави”, – наголосив голова КАС ВС.
Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук під час виступу акцентував, що за 20 років функціонування адміністративна юстиція України довела свою актуальність, необхідність і спроможність ефективно захищати права людини. “Цей шлях був непростим, наповненим реформами та законодавчими змінами. Законодавець продовжує співпрацю з адміністративною юстицією, ухвалюючи відповідні нормативно-правові акти та демонструючи готовність і надалі напрацьовувати необхідні правотворчі та законотворчі механізми”, – зауважив Голова ВРУ.
У межах конференції також було презентовано колективну наукову монографію “Адміністративне судочинство України: питання теорії і практики”, серед авторського колективу якої ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, очільниця Навчальної лабораторії з вивчення права ЄС Наталія Ахтирська та начальниця відділу наукових досліджень проблем судочинства та науково-методичного забезпечення суддівської освіти Тетяна Фулей.
Протягом двох десятиліть до КАСУ було внесено понад 140 змін і доповнень, а також отримано майже півтора десятка рішень Конституційного Суду України, у яких перевірялася конституційність окремих його положень – частина з них визнана неконституційними. У фокусі уваги учасників конференції були питання практичного застосування Кодексу адміністративного судочинства України крізь призму 20-річного досвіду, зокрема виклики, що постають перед адміністративним судочинством в умовах воєнного стану, забезпечення єдності судової практики та адаптації процесу до сучасних умов, наближення українського адміністративного судочинства до міжнародних стандартів, розробка рекомендацій щодо вдосконалення положень КАСУ, підвищення ефективності механізмів захисту прав громадян.
Конференція засвідчила, що адміністративна юстиція в Україні – це динамічна, жива система, яка потребує постійного аналізу, оновлення та наближення до європейських стандартів. Діалог між наукою, практикою та освітніми інституціями – ключ до її сталого розвитку.
Він Національної школи суддів України в конференції взяв участь директор Тестологічного центру Михайло Цуркан.