Судді чотирьох країн обговорюють актуальні проблеми реформування правосуддя
27 вересня 2016 року у Львові розпочала роботу багатостороння міжнародна конференція з питань судового управління та підготовки суддів, організована Національною школою суддів України та Німецьким Фондом міжнародного правового співробітництва в рамках співпраці апеляційних судів Львівської області, Кельна (Німеччина), Кракова (Польща) та Арнгем-Леуварден (Нідерланди).
Конференцію відкрили ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, голова Апеляційного суду Львівської області Петро Каблак та менеджер проектів Німецького Фонду міжнародного правового співробітництва Анастасія Модерау.
Всі три дні роботи (з 27 до 29 вересня) учасники конференції обговорюватимуть питання незалежності суддів та судів, конфлікту інтересів, судового менеджменту, співпраці з мас-медіа та громадськістю.
У своїй доповіді ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук поінформував учасників про суть і значення законодавчих та конституційних змін у сфері правосуддя, які вже реалізовані й незабаром наберуть чинності. Зокрема, ректор зупинився на засобах, якими у результаті реформи має бути гарантовано право людині на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. Також ректор акцентував увагу на завданнях, які постають перед Національною школою суддів України, та проблемах, пов’язаних з їх реалізацією.
Перший робочий день конференції присвячено питанням незалежності суддів та судів, а також темі конфлікту інтересів. Так, суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Вікторія Бучківська висвітлила окремі питання незалежності та безсторонності суду, спираючись на матеріали практики Європейського суду з прав людини. Суддя Апеляційного суду в Арнгем-Леуварден (Нідерланди) - Рутгер Вері представив погляд на судову незалежність як живий інструмент, звертаючись до прикладу розгляду конкретної справи та прийнятого рішення. Голова Окружного суду в Кракові Беата Моравець та Віце-президент Вищого суду землі в Кельні - Крістіан Шмітц-Юстен поділилися досвідом Польщі та Німеччини щодо реалізації принципів незалежності суддів та забезпечення якості правосуддя.
Робота конференції побудована таким чином, що на кожну із винесених для обговорення тем заплановано виступи суддів усіх чотирьох країн. Так, в обговоренні питань запобігання та врегулювання конфлікту інтересів представлені виступи: судді Апеляційного суду в Арнгем-Леуварден (Нідерланди) - Рута ван дер Пола, голови Окружного суду Кракова (Польща) – Беати Моравець, віце-президента Вищого суду землі в Кельні (Німеччина) – Крістіана Шмітц-Юстена, Апеляційного суду Івано-Франківської області - Надії Стефанів.
Другий день конференції передбачає роботу над такими темами, як: - “Співпраця із мас-медіа та громадськістю” і “Електронна юстиція”. Доповідачі на цій сесії - суддя Окружного суду в Кельце (Польща), прес-секретар цього суду Моніка Гондек-Тамборська, суддя Вищого суду землі в Кельні (Німеччина), прес-секретар суду Інго Вернер, суддя Миколаївського районного суду Львівської області Володимир Павлів, суддя Апеляційного суду в Арнгем-Леуварден (Нідерланди) Рутгер Вері, голова Личаківського районного суду м. Львова Сергій Гирич.
Останній день роботи багатосторонньої міжнародної конференції буде присвячено розгляду питань судового менеджменту. На обговорення винесуть питання оптимізації діяльності суду з точки зору поліпшення ходу проваджень, умов діяльності співробітників суду, задоволення потреб відвідувачів суду, управління якістю в судочинстві. Доповідачами за вказаними темами будуть: голова Апеляційного суду Львіської області - Петро Каблак, суддя Апеляційного суду в Кракові (Польща) - Барбара Баран, суддя Апеляційного суду в Арнгем-Леуварден (Нідерланди) - Рут ван дер Пол, старший урядовий директор відділу з питань персоналу Вищого суду землі в Кельні (Німеччина) - Герд Нолден, суддя Апеляційного суду Волинської області Петро Філюк.
Під час роботи конференції її учасники зможуть не лише ознайомитися з досвідом представників різних країн, а й матимуть можливість обговорити проблемні питання, обмінятись думками та ідеями для можливого запровадження у своїй повсякденній роботі.