Національна школа суддів України

Судді КСУ: Національна школа суддів України відіграє ключову роль у забезпеченні професійного розвитку суддів

12 грудня 2024 року в рамках освітньої програми Конституційного Суду України було проведено захід, присвячений інституційній ролі Національної школи суддів України у забезпеченні незалежності судової влади.  В обговоренні взяли участь судді КСУ Віктор Городовенко, Галина Юровська, Оксана Грищук, Василь Лемак, Алла Олійник, Сергій Різник,  Петро Філюк.

Під час виступу суддя Конституційного Суду України, член Консультативної ради європейських суддів Віктор Городовенко висловив спільну позицію суддів КСУ, присутніх на заході, що Національна школа суддів України – потужний національний заклад суддівської освіти, який належно виконує поставлені перед ним завдання, відповідаючи очікуванням судової влади, законодавця і громадянського суспільства. Школа сприяє підготовці високопрофесійних, доброчесних і освічених суддів, а її спеціальний статус зумовлений поєднанням глибоких традицій правничої освіти з інноваційними підходами до підготовки суддівського корпусу, що відповідає сучасним викликам правосуддя. Він підкреслив, що НШСУ, будучи членом Міжнародної організації суддівської освіти та спостерігачем в Європейській мережі суддівської освіти, виконує рекомендації висновків Консультативної ради європейських суддів. Також відзначив успішну реалізацію спільного проєкту Конституційного Суду України і Національної школи суддів України, що має на меті просвітницьку місію, висловивши переконання, що НШСУ і надалі докладатиме максимум зусиль для забезпечення професійного розвитку суддів.

Ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, перебуваючи на час цього заходу на навчальному стажуванні у Національній школі магістратури Франції, доєднався онлайн до обговорення актуальних та важливих питань щодо процесів модернізації суддівської освіти й інноваційного розвитку НШСУ. Він підкреслив важливу роль Школи у науково-методичному забезпеченні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо проведення конкурсів і оцінювання суддів. Звернув увагу на те, що суддя має володіти не лише глибокими фаховими знаннями, а й високими етичними якостями. Ректор нагадав, що Національна школа суддів України здійснює початкову підготовку суддів, яка зорієнтована на отримання суддею практичних навичок і вмінь для здійснення правосуддя та забезпечує періодичне навчання суддів для підвищення рівня їхньої кваліфікації.

Водночас М. Оніщук наголосив на ряді ініціатив, які спрямовано на розвиток комунікації та діалогу НШСУ з громадськістю. Зокрема, запроваджуються дні відкритих дверей та інші заходи, направлені на підвищення важливості суддівської професії. Він підкреслив, що реалізація цих практичних кроків сприятиме кращій поінформованості суспільства про діяльність НШСУ.

Суддя Конституційного Суду України Галина Юровська, яка модерувала захід, у своїй презентації розповіла про етапи становлення суддівської освіти в Україні, завдання, які покладені на Національну школу суддів України державою, навчальні програми, стандарти суддівської освіти, міжнародне співробітництво, ключові виклики в контексті європейської інтеграції. Вона також наголосила на важливій ролі НШСУ, яка надає українським суддям не лише теоретичні знання, але й практичні навички для здійснення правосуддя.

Участь у заході взяли представники Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя, Ради суддів України, Національної школи суддів України, судді, прокурори, адвокати, науковці.