Судді ознайомлюються з практикою Європейського суду з прав людини
19–20 липня 2016 року в місті Львові місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні в межах проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя”, спільно з Верховним Судом України та Вищим адміністративним судом України, проводить семінар для суддів загальної юрисдикції на тему: “Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини”.
Учасників семінару привітали національний спеціаліст проектів Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олена Лунгол, директор Львівського регіонального відділення Оксана Польна, начальник відділу науково-методичного забезпечення підготовки суддівського корпусу Національної школи суддів України, кандидат юридичних наук Тетяна Фулей, а також тренери заходу – юрист Секретаріату Європейського суду з прав людини, кандидат юридичних наук Маркіян Бем та експерт проекту Михайло Сироїжко.
Олена Лунгол та Тетяна Фулей наголосили, що в рамках проекту Національною школою суддів України розроблено низку стандартизованих курсів із застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини для суддів загальної та адміністративної юрисдикцій, науково-методичні матеріали, у процесі розробки – курси для підготовки кандидатів на посаду судді та дистанційні курси. Окрім того, у рамках проекту Національна школа суддів України проводить низку поглиблених ознайомчих дводенних семінарів.
Відкриваючи семінар, Оксана Польна зауважила, що це шостий подібний захід із початку діяльності проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя”. У 2014–2015 роках у співпраці з Координатором проектів ОБСЄ в Україні було проведено 5 таких дводенних семінарів, у яких взяли участь 182 судді. Також Львівське регіональне відділення провело тренінги та семінари з вивчення практики ЄСПЛ із залученням підготовлених Національною школою суддів України суддів-тренерів та експертів проекту. Усього ж за 2014–2016 роки початкові теоретичні знання та навички застосування Конвенції та практики Європейського суду при здійсненні правосуддя отримали 414 суддів.
Тренери проекту наголосили на необхідності засвоєння суддями:
- мети Конвенції, основних принципів, які задекларовані, критеріїв підходів до статей Конвенції (сфера, яка охоплюється статтею Конвенції, права, які підлягають захисту і т.п.);
- понятійного апарату (позитивні/негативні зобов’язання, втручання, цілі, основні поняття (пропорційність і т.д.);
- умов виправданості втручання у права особи, передбачені Конвенцією (законність, легітимна мета і необхідність в демократичному суспільстві);
- вимоги до судового рішення відповідно до практики ЄСПЛ та інші.
Із повною програмою семінару можна ознайомитися на веб-сайті Національної школи суддів України.