Судді Січеславщини опановують норми міжнародного гуманітарного права
21-22 лютого 2019 року в місті Дніпрі місцеве регіональне відділення спільно з відділом підготовки суддів Національної школи суддів України та за підтримки Програми USAID “Нове правосуддя” проводить дводенну апробацію тренінгу для суддів окружних загальних судів, які розглядають кримінальні справи на тему: “Застосування норм міжнародного гуманітарного права та міжнародного кримінального права”.
Вітальною промовою тренінг відкрили керівник робочої групи з розробки цього курсу начальник відділу науково-методичних досліджень проблем судочинства Національної школи суддів України Тетяна Фулей, директор регіонального відділення Олександр Мартиненко та заступник начальника відділу забезпечення діяльності ректорату-радник Національної школи суддів України Володимир Поплавський.
Метою проведення цього заходу було оволодіння суддями знаннями та навичками застосовування норм міжнародного гуманітарного права та міжнародного кримінального права в справах, пов’язаних із збройним конфліктом.
Викладачами на тренінгу є судді: Андрій Нижний, Наталія Якуша, Іван Яковенко, Дмитро Крівцов та експерт Програми USAID “Нове правосуддя” Антон Кориневич. Протягом тренінгу допомагати у вирішенні практичних завдань будуть фасилітатори: Олег Некрасов, Андрій Савчак, Микола Мазур та Олег Кривенда, які є розробниками цього курсу.
20 лютого 2019 року з метою перевірки готовності програми до впровадження тренери провели нараду. У програмі тренінгу передбачено, що в ході його проведення в його учасниць і учасників буде сформувано єдине бачення щодо застосування норм міжнародного гуманітарного права та міжнародного кримінального права в справах, пов’язаних із збройним конфліктом.
У ході тренінгу було звернуто увагу на поняття міжнародного гуманітарного права та збройного конфлікту, типи збройних конфліктів, відмінності між неміжнародним збройним конфліктом (збройним конфліктом неміжнародного характеру) та ситуаціями внутрішніх заворушень і безпорядків (Наталія Якуша).
Увага слухачок і слухачів була зосереджена на міжнародних злочинах та питанні стосовно співвідношення понять і концепцій загальнокримінальних злочинів та міжнародних злочинів (Іван Яковенко),
Щодо міжнародних злочинів в законодавстві України поділився Дмитро Крівцов.
Виконання практичних завдань були спрямовані на досягнення мети тренінгу: застосовувати норми МГП та МКП у національній судовій практиці; розмежовувати міжнародний та неміжнародний збройний конфлікт; кваліфікувати діяння за міжнародним та національним правом; належним чином застосовувати положення Кримінального кодексу України у справах про злочини, вчинені в контексті збройного конфлікту на території України; забезпечувати дотримання стандартів справедливого судочинства та процесуальних стандартів; обґрунтовувати судове рішення з посиланням на норми МГП та МКП.
На завершення тренінгу присутні мали можливість обмінятися своїми думками, баченнями та отримати відповіді на запитання від досвідчених тренерів.
Після закінчення тренінгу кожен суддя, який брав участь у тренінгу, отримав Сертифікат Національної школи суддів України.
Повний текст програми тренінгу розміщено на веб–сайті Національної школи суддів України.