Судова влада крізь призму сучасних етичних стандартів
27 вересня 2024 року Національна школа суддів України провела у Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича семінар для суддів місцевих та апеляційних судів “Здійснення правосуддя під час війни та після неї: нові виклики суспільного сприйняття та етичні дилеми”.
Семінар організовано та проведено Львівським регіональним відділенням Національної школи суддів України спільно та у співпраці з Консультативною місією Європейського Союзу в Україні (далі КМЄС).
Відкриваючи захід, директорка Львівського регіонального відділення Оксана Польна зауважила, що тематика семінару зацікавила багатьох учасників та викладачів, тож це вже п’ятий захід, організований спільно з КМЄС для українських суддів. За її словами, запрошення експертів Консультативної місії ЄС дає можливість поділитися власними напрацюваннями й перейняти кращі міжнародні практики. Хай Кодекс суддівської етики стане для суддів надійним орієнтиром, дає можливість замислитись яким має бути суддя, яка архіважлива його роль у суспільстві.
Очільниця регіонального відділення зазначила, що проведення семінару у Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича є знаковою подією і висловила вдячність ректору університету за підтримку в організації семінару.
Ректор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, доктор економічних наук, професор Руслан Білоскурський, у вітальному слові зауважив, що тема семінару на сьогодні є надзвичайно важливою, висловив подяку Національній школі суддів України за можливість зміцнювати та розвивати співпрацю.
Радник і тренер КМЄС з питань належного врядування Барт Шефферс, акцентував увагу присутніх на етичних дилемах, які виникають у роботі судді. Модерована дискусія грунтувалась на обговоренні кейсів, які пропонував експерт у своїй презентації.
Член Вищої ради правосуддя та суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Інна Плахтій презентувала доповідь про дисциплінарну відповідальність суддів за порушення норм суддівської етики та наголосила на дисциплінарних провадженнях, які розглядалися Вищою радою правосуддя.
Суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді та голова комітету з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів Ради суддів України Єгор Краснов, презентував Кодекс суддівської етики, який був затверджений 18 вересня 2024 року з'їздом суддів України.
Питання етичних стандартів роботи судді крізь призму юридичної визначеності висвітлив суддя Чернівецького окружного адміністративного суду, доктор філософії в галузі права, доцент кафедри процесуального права Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича Олег Анісімов.
Наприкінці семінару проведено модеровану дискусію та надано можливість кожному учаснику зосередитись на важливих питаннях, які підняли доповідачі протягом заходу.
За підсумками семінару кожен учасник отримав Сертифікат Національної школи суддів України.