Судовий контроль за оперативно-розшуковими заходами та негласними слідчими діями
29 липня 2022 року Національна школа суддів України провела всеукраїнський вебінар для слідчих суддів місцевих та суддів апеляційних загальних судів “Актуальні питання участі слідчого судді в організації підготовки та проведення уповноваженими оперативними підрозділами оперативно-розшукових заходів та негласних слідчих (розшукових) дій”.
Вітальними промовами всеукраїнський вебінар відкрили ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук та Голова Державної судової адміністрації України Олексій Сальніков.
У вступному слові ректор відзначив, що навчальний захід організовано у співпраці з Національною академією внутрішніх справ України за сприяння Державної судової адміністрації України. Тема обрана для спілкування з суддями, працівниками системи кримінальної юстиції та працівниками національної поліції є надзвичайно актуальна, оскільки йдеться про вирішення проблемних питань співвідношення оперативно-розшукових заходів і негласних слідчих (розшукових) дій у діяльності правоохоронних органів та розгляду судами клопотань про проведення оперативно-розшукових заходів і негласних (розшукових) дій. Крім того, ректор подякував Голові ДСА за підтримку Національної школи суддів України в проведенні освітніх заходів для суддів та у забезпеченні безперебійного навчального процесу в часи війни. Зокрема, він наголосив, що нам необхідно підготувати суддів та працівників судової системи для оволодіння необхідними навиками, вміннями і знаннями для відправлення правосуддя у воєнних злочинах. Тому тема підготовки суддів до розгляду воєнних злочинів є надзвичайно актуальною та пріоритетною. Національна школа суддів України вже приділила багато уваги навчанню суддівського корпусу за цією тематикою й наділі активно працюватиме у цьому напрямку.
Микола Оніщук також представив експертів-доповідачів вебінару, які мають теоретичний та практичний досвід щодо питань участі слідчого судді в організації підготовки та проведення уповноваженими оперативними підрозділами оперативно-розшукових заходів та негласних слідчих (розшукових) дій.
Олексій Сальніков зазначив, що навчальний захід, який проходить в умовах воєнний дій в Україні, є надзвичайно важливим. Визначенню тематики вебінару передувала низка зустрічей і обговорень між Національною школою суддів України, Національною академією внутрішніх справ України та Національною поліцією України щодо обрання формату проведення нинішнього заходу. Він також висловив впевненість в тому, що навчання буде корисним для суддів місцевих та апеляційних загальних судів й побажав плідної роботи.
Викладачами навчального заходу були запрошені професор кафедри оперативно-розшукової діяльності Національної академії внутрішніх справ, доктор юридичних наук Віктор Василинчук та перший заступник голови Національної поліції України, кандидат юридичних наук Михайло Кузнєцов, які розглянули й розкрили проблемні питання співвідношення оперативно-розшукових заходів та негласних слідчих (розшукових) дій у діяльності правоохоронних органів. Також корисним для використання в практичній діяльності суддів було обговорення питань розгляду судами клопотань про проведення оперативно-розшукових заходів і негласних (розшукових) дій.
Під час навчання судді мали можливість долучитися до обговорення питань усеукраїнського вебінару, обмінятися думками, отримати ґрунтовні відповіді на запитання та практичні поради.
У навчанні взяли участь понад 150 слідчих суддів місцевих та суддів апеляційних загальних судів. Захід проходив у змішаному режимі – офлайн та онлайн.