Судовий захист соціальних прав вимушених переселенців
25 листопада 2020 року в місті Києві Національна школа суддів України у співпраці з Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду, Офісом Ради Європи в Україні та проєктами Ради Європи “Розвиток соціальних прав людини як ключовий чинник сталої демократії в Україні” та “Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень” провели онлайн вебінар для суддів і працівників апаратів адміністративних судів “Захист соціальних прав внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих груп: Європейська соціальна хартія, інші стандарти Ради Європи та практика адміністративних судів в Україні”.
Роботу вебінару розпочали Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович, проректор Національної школи суддів України Володимир Мазурок, голова Європейського комітету з соціальних прав Джузеппе Пальмізано та виконувачка обов’язків Голови Офісу Ради Європи в Україні Олена Литвиненко.
Володимир Мазурок у своїй презентації проінформував слухачів і слухачок вебінару про результати співпраці Національної школи суддів України з проєктами міжнародної технічної допомоги за останні 5 років, а також розповів про майбутні плани зі співробітництва. Проректор, зокрема, зазначив про участь Національної школи суддів України в розробці у 2021–2022 роках інтегрованого курсу з розширення цільової аудиторії проєкту для роботи над колом питань, що пов’язані з усіма цивільними особами, які постраждали від конфлікту. У цей період мають бути упровадженні в п’яти регіонах рекомендації та механізми, які були напрацьовані командою проєкту разом з ґрантерами за останні два роки; відбутися діджиталізація курсів, розроблених у межах проєктів Ради Європи.
Онлайн вебінар складався з двох сесій, у ході яких була можливість прослухати корисні та фахові доповіді, задати акцентові запитання спікерам та отримати на них професійні роз’яснення.
Перша сесія була присвячена міжнародним стандартам та передовому досвіду у сфері внутрішнього переміщення та захисту соціальних прав уразливих категорій населення. Міжнародні консультантки проєктів Ради Європи “Розвиток соціальних прав людини як ключовий чинник сталої демократії в Україні” й “Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень” виступили з доповідями щодо практики Європейського комітету з соціальних прав та її застосування на національному рівні, застосування Європейської соціальної хартії та практики Європейського комітету з соціальних прав адміністративними судами. Було презентовано курс HELP Ради Європи з питань внутрішнього переміщення.
Другу сесію було присвячено практиці адміністративних судів України та європейським стандартам щодо захисту соціальних прав внутрішньо переміщених осіб та інших уразливих груп. Свої презентації зробили суддя Олександр Стародуб та національні експертки Юлія Трало, Алла Федорова.
У заключній частині онлайн вебінару було підбито підсумки імплементації проєкту Ради Європи “Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень” та презентовано тренінгову програму для суддів про Європейську соціальну хартію та застосування практики Європейського комітету із соціальних прав.