Суспільство, де панує ґендерна рівність – є безпечним
12 квітня 2024 року Національна школа суддів України провела у місті Львові семінар для суддів місцевих загальних судів “Питання доступу жінок до правосуддя в рамках ґендерної компетенції судді. Цивільні аспекти”.
Захід відкрила директорка регіонального відділення Оксана Польна, яка зазначила, що семінар організовано та проведено Львівським регіональним відділенням Національної школи суддів України в рамках Програми Ради Європи “Наставництво для фахівців у галузі права щодо доступу жінок до правосуддя” та підкреслила, що питання ґендерної рівності є актуальним завжди, і саме воно є однією з умов справжньої демократії, яка забезпечує рівноправну участь людей незалежно від статі в усіх сферах життя.
Експертка Ради Європи Наталія Бухта привітала учасників семінару та зазначила, що Рада Європи щороку надає для України підтримку в реалізації різних ініціатив стосовно дотримання прав людини, верховенства права та демократії. Сьогоднішній захід також відбувається в рамках Програми Ради Європи “Наставництво для фахівців у галузі права щодо доступу жінок до правосуддя”. Питання доступу жінок до правосуддя в Україні стало особливо гостре з початком повномаштабного вторгнення і саме судді, в першу чергу, стикаються з цим питанням, - резюмувала експертка.
Тетяна Фулей, начальниця відділу наукових досліджень проблем судочинства та науково-методичного забезпечення суддівської освіти Національної школи суддів України, кандидатка юридичних наук, розповіла про методику викладання тематики гендерної рівності для суддів за останні роки та зазначила, що станом на сьогодні вже напрацьовано фахові курси, які присвячені даній темі. Також слухачам було презентовано науково-методичний посібник “Ефективні інтерактивні методи навчання з питань застосування Конвенції та практики ЄСПЛ у суддівській освіті”, у якому описано досвід розробки, апробації, проведення тренінгів для тренерів (ТоТ) та викладання курсів з питань застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини для суддів і кандидатів на посаду судді із врахуванням сучасних тенденцій в освіті та використанням інтерактивних методів і принципів навчання.
Суддя Львівського апеляційного суду Ярослав Левик представив викладацьку команду, побажав аудиторії плідних обговорень та наголосив, що “ґендер” – це безпека. Завданням семінару є отримання відповідей на питання ґендеру та з’ясувати яке відношення до нього має суд, - підкреслив викладач.
Навчання розпочалося із знайомства учасників та учасниць, під час якого кожен висловив свої очікування від заходу.
Експертка Ради Європи Наталія Бухта обговорила із суддями питання ґендерних стереотипів: поняття, ознаки, види, функції та механізми дії.
Тему представництва жінок у правничій професії в Україні та Європі висвітлила Ірина Мруць - суддя Залізничного районного суду м. Львова.
Судді-викладачі Ярослав Левик та Андрій Савчак презентували відео та обговорили із суддями питання ґендерно-чутливих ситуацій в судовому засіданні.
До проведення навчання було також залучено суддю та голову Кам’янка-Бузького районного суду Львівської області Тараса Котормуса, суддю та голову Перемишлянського районного суду Львівської області Олександру Гуняк, суддю Миколаївського районного суду Львівської області Мар’яну Друзюк, суддю Заліщицького районного суду Тернопільської області Ірину Торську та помічників суддів Львівського апеляційного суду Ігора Панчука і Олену Рванцову.
Слухацькій аудиторії було запропоновано дискусію щодо динаміки статистичних даних і дотримання ґендерного балансу при зверненні до суду; представництві інтересів учасників/учасниць у судових процесах; справах про усиновлення.
Під час проведення навчання було також проведено цікаве практичне завдання щодо ідентифікації гендерних стереотипів на базі рішення ЄСПЛ Карвальйо Пінто де Соуза Мораіс (Carvalho Pinto de Souza Morais) (Заява № 17484/15 від 1 квітня 2015 року) проти Португалії, на якому була представлена фабула справи та обговорена суддями у групах.
За підсумками семінару кожен учасник отримав Сертифікат Національної школи суддів України.