Тренінги – в основі підвищення професійного рівня суддів
18–22 вересня 2017 року в місті Чернівцях місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку суддів місцевих загальних судів.
Для проходження підготовки прибуло 33 судді.
Для проведення підготовки запрошено суддів Апеляційного суду Чернівецької області Онуфрія Колотила, Галину Станковську, Наталію Половінкіну, суддю Апеляційного суду Чернівецької області у відставці Валентину Чупікову.
Відповідно до стандартизованої програми в межах підготовки буде проведено тренінги на теми: “Дотримання стандартів прав людини слідчим суддею: право на свободу та особисту недоторканість” (18 вересня) та “Антикорупційне законодавство та практика його застосування ” (19 вересня).
Основне завдання тренінгів – виявлення індивідуальних потреб суддів щодо самовдосконалення, стимулювання їх до підтримання кваліфікації на належному рівні та до професійного зростання. Після закінчення тренінгів буде проведено оцінювання слухачів: судді-тренери заповнять анкети оцінювання, з якими буде ознайомлено кожного суддю-учасника.
Підготовку розпочато з тренінгу на тему: “Дотримання стандартів прав людини слідчим суддею: право на свободу та особисту недоторканість”, який проводиться за підтримки проекту ПРООН “Зміцнення потенціалу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини ”.
Тренінг відкрили начальник відділу підготовки викладачів (тренерів) – радник Національної школи суддів України, суддя Верховного Суду України у відставці, заслужений юрист України, кандидат юридичних наук Ольга Шаповалова та директор Чернівецького регіонального відділення, суддя у відставці, заслужений юрист України, кандидат юридичних наук Анатолій Огородник.
Зазначений курс проходить за участі викладача відділу підготовки викладачів (тренерів) Національної школи суддів України, судді Верховного Суду України у відставці, заслуженого юриста України Олександра Коротких, судді Апеляційного суду Запорізької області у відставці, кандидата юридичних наук Ольги Булейко, судді Дарницького районного суду м. Києва, кандидата юридичних наук Петра Заруби, судді Кіцманського районного суду Чернівецької області Ольги Мінів та судді Вижницького районного суду Чернівецької області Антоніни Кириляк.
Під час тренінгу судді обговорять ключові принципи забезпечення права особи на свободу та особисту недоторканість відповідно до міжнародних правових актів і національного законодавства; загальні обов’язки суддів щодо захисту прав людини; проблеми, що найчастіше виникають у слідчих суддів під час розгляду питань щодо обрання та продовження запобіжних заходів, пов’язаних з обмеженням свободи, шляхи їх вирішення.
На тренінгу активно використовуються інтерактивні методи: “мозковий штурм”, модерована дискусія, виконання практичних завдань у малих групах, рольова гра. Такі методи викликають зацікавленість слухачів і допомагають якнайкраще сформувати навички роботи слідчого судді.
Тренінг на тему: “Антикорупційне законодавство та практика його застосування” проведуть суддя Черкаського окружного адміністративного суду, кандидата юридичних наук Лариса Трофімова, суддя Апеляційного суду Чернівецької області Галина Станковська, суддя Апеляційного суду Чернівецької області у відставці Степанида Підгорна. Також у викладанні цього курсу братимуть участь Ольга Шаповалова, Олександр Коротких, Ольга Булейко та Петро Заруба. Зазначений курс було розроблено в рамках співпраці з проектом міжнародної технічної допомоги Координатора проектів ОБСЄ в Україні. Мета цього заходу – створення основи для підвищення рівня антикорупційної культури та удосконалення професійного рівня суддів щодо антикорупційного законодавства.
Під час тренінгу суддям продемонструють навчальні відеофільми, буде проведено експрес-опитування з подальшим обговоренням щодо проблем застосування антикорупційного законодавства, які виникають у судах. Також у ході тренінгу буде проведено аналіз законодавства (міжнародних зобов’язань щодо запобігання корупції, чинного національного антикорупційного законодавства, статистики).
Цікавими для суддів є інформація щодо механізмів запобігання корупційним правопорушенням та фінансової прозорості. У малих групах учасники працюватимуть над такими проблемними питаннями: обмеження щодо використання службових повноважень; обмеження щодо одержання подарунків; запобігання одержанню неправомірної вигоди; обмеження щодо сумісництва.
Окремою темою у програмі тренінгу буде запобігання та врегулювання конфлікту інтересів (потенційного та реального). Значну увагу буде приділено питанню щодо відповідальності за порушення антикорупційного законодавства.
Повний текст програми підготовки суддів місцевих загальних судів, опубліковано на сайті Національної школи суддів України.