Цифрові докази міжнародних злочинів: українські суди взяли на озброєння додаток EyeWitness to Atrocities

7 травня 2025 року відбувся знаковий вебінар для суддів місцевих і апеляційних судів, присвячений використанню цифрових доказів міжнародних злочинів, зафіксованих за допомогою мобільного застосунку EyeWitness to Atrocities. Захід організували спільно Національна школа суддів України, Міжнародна асоціація юристів та Асоціація правників України.

Мобільний додаток EyeWitness to Atrocities, створений Міжнародною асоціацією юристів у 2015 році, призначений для безпечного збирання фото- та відеодоказів воєнних злочинів і порушень прав людини. Додаток автоматично фіксує метадані, що підтверджують автентичність матеріалів, та гарантує їхню цілісність, захищаючи інформацію від редагування.

Із початку повномасштабного вторгнення росії в Україну в лютому
2022 року користувачі додатку EyeWitness зафіксували понад 50 тисяч відеоматеріалів про злочини, включаючи атаки на цивільну інфраструктуру, руйнування лікарень та інші порушення міжнародного гуманітарного права.

Уперше зібрані за допомогою EyeWitness докази почали з’являтися у судовій практиці в Україні. Зокрема, у Харківській області вже ухвалено кілька рішень у 2022–2024 роках у справах про завдання шкоди підприємствам внаслідок воєнних дій, де докази, зібрані через додаток, були прийняті судами.

Під час вебінару директорка програми EyeWitness Керрі Боукер та її український координатор Дмитро Гладкий презентували принципи роботи додатку, розповіли про подальшу долю відзнятих матеріалів після їх завантаження на сервери EyeWitness та пояснили, як ці докази можуть бути використані в національних і міжнародних судових процесах.

Захід став черговою сходинкою в інтеграції цифрових інструментів фіксації міжнародних злочинів у судову практику України та підвищенні цифрової грамотності суддів.

Модераторкою навчання була викладачка-координаторка відділу підготовки викладачів (тренерів) Національної школи суддів України Єлизавета Ковтюк.