Цифрові “свідки” воєнних злочинів
4 грудня 2024 року Національна школа суддів України у співпраці з Міжнародною асоціацією юристів (IBA) та Інститутом з прав людини Асоціації правників України провела вебінар “EyeWitness to Atrocities як інструмент збору цифрових доказів міжнародних злочинів в Україні” в рамках підготовки для підтримання кваліфікації суддів місцевих загальних судів.
“EyeWitness to Atrocities” – це застосунок, розроблений IBA у 2015 році для документування фото/відеодоказів воєнних злочинів і порушень прав людини. Він безкоштовний для андроїду, який забезпечує контрольоване використання камери. Це нове технічне рішення, яке автоматично збирає метадані, що підтверджують автентичність фото/відео/аудіозаписів, і захищає інформацію, завантажену в застосунок, від подальшого редагування. З лютого 2022 року користувачі цього застосунку зібрали понад 50 000 цифрових доказів різних злочинів, скоєних в Україні, зокрема невибіркових обстрілів цивільної інфраструктури, руйнування закладів охорони здоров’я та багато інших.
Вебінар розпочали начальниця відділу наукових досліджень проблем судочинства та науково-методичного забезпечення суддівської освіти Національної школи суддів України Тетяна Фулей та радниця з міжнародної діяльності Асоціації правників України Інна Ліньова.
Директор “EyeWitness to Atrocities” Керрі Боукер та координатор цього застосунку в Україні Дмитро Гладкий представили свій додаток та детально обговорили з українськими суддями його практичні можливості. Зокрема, суддів цікавили питання: як застосунок може гарантувати, що зібрані докази захищені від підробки, які механізми існують для запобігання маніпуляціям, які особливості застосунку, як-от метадані (GPS, позначки часу), допомагають перевірити автентичність надісланого відеоматеріалу, як цей застосунок захищає особу та безпеку осіб, які надсилають докази, особливо в чутливих або небезпечних середовищах, як застосунок може оптимізувати збір доказів і подання їх до суду у справах про воєнні злочини і які наслідки це матиме для швидкості та ефективності судових розглядів?
Насамкінець вебінару відбулася сесія запитань-відповідей, під час якої українські судді та експерти більш предметно обговорили технічні можливості представленого застосунку.