16 вересня 2014 р. ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук взяв участь у конференції з нагоди офіційного відкриття проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя” Участь у конференції взяли голови Верховного та Вищого адміністративного суду України, судді, експерти, науковці, представники міжнародних проектів технічної допомоги. Національну школу суддів України на конференції представляли також проректор Наталія Шукліна та начальники відділів Тетяна Пустовойтова і Тетяна Фулей.
Під час конференції було обговорено завдання та очікувані результати проекту, що має на меті посилення захисту прав українських громадян при здійсненні правосуддя. Проект кпооваджується Координатором проектів ОБСЄ в Україні за фінансової підтримки уряду Канади, його партнерами є Національна школа суддів України, Верховний Суд України та Вищий адміністративний суд України.
У своєму виступі ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук наголосив на актуальності проекту та його очікуваних результатах.
Ректор зазначив, що одним з очікуваних результатів є розробка та впровадження в процес підготовки суддів навчальних курсів та програм щодо застосування Конвенції з прав людини та основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, а також створення мережі суддів-розробників та викладачів цих курсів.
Хоча наша держава ратифікувала Конвенцію ще у 1997 році, та щодо України прийнято більше 900 рішень Європейським судом з прав людини, розуміння Конвенції, її стандартів утверджується в юридичному середовищі доволі повільно,– констатував Микола Оніщук.
Ректор розповів, що питання застосування Конвенції і практики ЄСПЛ включені в програми підготовки усіх категорій слухачів Національної школи суддів України. Новий проект також свідчить про увагу до цього напрямку підготовки.
Микола Оніщук відмітив, що це вже другий проект із серйозним компонентом суддівської освіти, який фінансується Урядом Канади, перший – «Освіта суддів – для економічного розвитку» успішно реалізується і ми плануємо використовувати його здобутки, зокрема, щодо підходів та методів розробки та викладання навчальних курсів для суддів.
Ректор наголосив, що кожен навчальний курс та програма підготовки загалом має сприяти утвердженню конституційних цінностей поваги до прав людини та громадянина, верховенства права та непорушності принципів суддівської етики. Використання Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод і практики Європейського суду з прав людини має бути інтегрованим у зміст кожного навчального курсу.
Микола Оніщук підкреслив, що навчальні курси розробляються відповідно до інтерактивних методик навчання, які насамперед спрямовані на набуття та розвиток суддівських навичок. Окрім того, поряд з розробкою курсів, планується розробка посібників із застосування Конвенції та практики Європейського суду з прав людини для господарських, адміністративних і місцевих загальних судів; розробка словника юридичної термінології; переклад рішень Європейського суду з прав людини, а також публікацій на тему прав людини.
Ректор зазначив, що іншим очікуваним результатом діяльності проектує створення необхідних передумов для зміцнення спроможності суддів у застосуванні Європейської конвенції з прав людини, а також практики ЄСПЛ. Серед заходів, які планується реалізувати для досягнення цього результату, є підготовка викладачів (зокрема, за допомогою тренінгів для тренерів; методологічних літніх шкіл), а також підготовка суддів – проведення тренінгів для суддів щодо застосування Європейської конвенції з прав людини та практики Європейського суду з прав людини тощо.