Удосконалення захисту потерпілих від сімейного та ґендерно-обумовленого насильства
14 вересня 2016 року проректор Національної школи суддів України Володимир Мазурок взяв участь у зустрічі із народним депутатом України, членом МФО “Рівні можливості” Іриною Луценко та експертами щодо вдосконалення судового захисту потерпілих від сімейного та ґендерно-обумовленого насильства, зокрема ґендерно-обумовленого насильства в період конфлікту.
В обговоренні взяли участь начальник відділу науково-методичного забезпечення судівського корпусу Тетяна Фулей, суддя, член Ради суддів України Людмила Волкова, президент громадського об'єднання "Ла-Страда Україна” Катерина Левченко, представник DCAF Алан Лафарте, помічники депутатів Оксана Юринець та Наталія Веселова.
Учасники зустрічі обговорили можливості створення спеціальних механізмів щодо нагляду за виконанням судових рішень щодо жертв ґендерно-зумовленого насильства, необхідність внесення змін до законодавства, а також підвищення кваліфікації суддів з питань ґендерно-обумовленого насильства.
Ірина Луценко проінформувала про стан розгляду законопроектів, необхідних для ратифікації Стамбульської конвенції.
У ході зустрічі було зазначено, що на сьогодні потрібно розглянути можливість додаткової підготовки суддів для розгляду справ щодо ґендерно-обумовленого насильства та дискримінації.
Учасники зустрічі обговорили необхідність запровадження спеціалізації суддів, які б розглядали справи щодо ґендерно-обумовленого насильства.
Учасники зустрічі відзначили важливість підготовки доказової бази працівниками правоохоронних органів, оскільки в разі неналежного протоколювання насильства в сім'ї та неповного зібрання доказів судовий розгляд таких справ утруднюється, стає неможливим і судді значну частину адміністративних справ повертають на доопрацювання до поліції.
Проректор Володимир Мазурок наголосив про готовність Національної школи суддів України включати питання щодо запобігання та протидії ґендерно-обумовленому насильству в умовах конфлікту до спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді, програм підготовки суддів і працівників апаратів судів.
Для впровадження рекомендацій, які були висловлені на координаційній зустрічі, Володимир Мазурок зазначив про доцільність: оцінки потреб у підготовці суддів і працівників апаратів судів з питань запобігання і протидії ґендерно–обумовленому насильству в період конфлікту, створення групи розробників відповідного курсу для спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді, підготовки суддів, працівників апаратів судів із залученням наукових працівників та суддів–викладачів з різних судових інстанцій, визначення навчальних цілей курсу, розробки програми курсу, структурування навчальних матеріалів відповідно до інтерактивної методики навчання та специфіки проведення тренінгів.
Володимир Мазурок повідомив про необхідність визначити, чи курс має викладатися на тренінгах, що є обов’язковими в межах підготовки, чи на тренінгах, які суддя має право обрати залежно від своїх потреб, а також розробити роздавальні матеріали, зокрема для викладачів і учасників, провести апробацію курсу.
Наостанок, учасники зустрічі дійшли висновку щодо необхідності посилення контролю за виконанням судових рішень у справах про насильство в сім'ї.
Працівники Національної школи суддів України візьмуть участь у підготовці пропозицій щодо змін і доповнеь до законодавства, які зможуть підвищити ефективність протидії та запобігання ґендерно-обумовленого насильства.