Українська Феміда шукає рішення: як відшкодувати шкоду від збройної агресії

18 грудня 2024 року у приміщенні Київського апеляційного суду відбувся тренінг для суддів, присвячений питанням відшкодування шкоди, заподіяної рф у процесі збройної агресії громадянам та юридичним особам в Україні. Розробниками цього навчального курсу є судді-тренери НШСУ різних юрисдикцій з усієї України. Освітній захід організувала та провела Національна школа суддів України у співпраці з проєктами Ради Європи “Посилення судових та позасудових засобів захисту прав осіб, постраждалих від війни в Україні” та “Підтримка судової влади України в контексті війни та післявоєнного періоду”.

Мета тренінгу – підвищення спроможностей українських суддів здійснювати розгляд справ щодо відшкодування шкоди, завданої громадянам та юридичним особам у процесі збройної агресії, огляд міжнародних стандартів та досвіду щодо відшкодування і виплати репарацій, завданих (спричинених) збройними конфліктами, а також поточного стану компенсаційних та інших зусиль міжнародних і національних органів з відшкодування шкоди. Також обговорювалися релевантні правові позиції національних судів з цих питань, а також дієвість і проблематика відповідних компенсаційних механізмів та інших заходів з відшкодування шкоди, завданої збройною агресією.

Роботу тренінгу розпочали вітальними словами проректор Національної школи суддів України Наталія Шукліна – керівниця групи розробників цього курсу, голова Київського апеляційного суду Ярослав Головачов, менеджерка проєкту “Підтримка судової влади України в контексті війни та післявоєнного періоду” Ірина Кушнір та керівниця проєкту “Посилення судових та позасудових засобів захисту прав осіб, постраждалих від війни в Україні” Наталія Охотнікова.

Модерував навчання суддів співкерівник групи розробників курсу, суддя Жовтневого районного суду міста  Дніпропетровська Максим Ходаківський.

Під час навчання тренери провели зі слухачами предметні дискусії щодо міжнародних стандартів та досвіду відшкодування і виплати репарацій, завданих (спричинених) збройними конфліктами, концепції юрисдикційного імунітету держав, зокрема практики Європейського суду з прав людини щодо розгляду справ, пов’язаних зі збройними конфліктами, позасудових механізмів компенсації завданої шкоди та підтримки осіб, постраждалих від збройної агресії російської федерації, вирішення спорів про відшкодування шкоди, завданої війною.

Крім того, було обговорено проблемні питання національної практики відшкодування шкоди, зміни до законодавства щодо захисту постраждалих від збройної агресії. Увагу було приділено й питанням щодо початку роботи Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України, та його ролі в процесі репарацій і подання громадянами/юридичними особами заяв на відшкодування.

Тренінг супроводжувався цікавими дискусіями та інтерактивними опитуваннями. Такий формат навчання сприяв обміну досвідом між представниками різних судових інстанцій та іншими учасниками системи правосуддя, поглибленню знань та вдосконаленню практичних навичок. Цей захід ще раз підтвердив важливість діалогу та тісної співпраці між судовими інституціями в забезпеченні єдиного ефективного правосуддя.

Відео щодо заходу

Відгуки учасників тренінгу