Юрисдикція Суду Європейського Союзу: вплив прецедентної практики на національне правосуддя

3–7 лютого 2025 року Національна школа суддів України проводить підготовку для підтримання кваліфікації суддів місцевих загальних судів. У навчанні беруть участь понад 80 слухачів.

Підготовку розпочали ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук та начальник відділу підготовки суддів Іван Балаклицький.

Ректор зазначив, що навчальна програма охоплює найважливіші аспекти цивільного та кримінального права і процесу, сформована на підставі зібраних пропозицій суддів з урахуванням актуальних тематичних запитів. Він наголосив, що більшість викладачів підготовки – це судді Верховного Суду. Також ректор звернув увагу на роботу НШСУ з впровадження в навчальний процес інституту наставництва для новопризначених суддів, які не мають стажу роботи на посаді судді. Із цією метою було розроблено проєкт Положення про наставництво (коучинг) суддів, де наставництво розглядається як вид практично орієнтованої суддівської освіти.

Іван Балаклицький зазначив, що в тижневій програмі підготовки велику увагу приділено питанням відшкодування шкоди, завданої внаслідок збройної агресії рф проти України, відшкодуванню моральної шкоди, особливостям оцінки доказів, отриманих під час дії воєнного стану тощо.

Перший день підготовки модерувала суддя Шевченківського районного суду міста Києва Валентина Маліновська.

Упродовж підготовки з актуальними темами виступлять суддя Конституційного Суду України Алла Олійник, судді Верховного Суду у Касаційному цивільному суді Владислав Шипович та Руслан Лідовець, заступниця голови Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, секретар Першої судової палати Наталія Антонюк, судді Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Сергій Фомін та Наталія Марчук, суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Ян Берназюк, суддя Харківського апеляційного суду Віктор Яцина, керівниця проєкту РЄ “Підтримка судової влади України в умовах війни та післявоєнного періоду” Ірина Кушнір, очільниця Навчальної лабораторії з вивчення права Європейського Союзу Національної школи суддів України Наталія Ахтирська.

Під час навчання судді прослухають фахові виступи викладачів щодо особливостей розгляду справ про спадкування, цивільних справ про відшкодування шкоди, завданої внаслідок збройної агресії рф проти України, злочинів проти основ національної безпеки України, штучного інтелекту та правосуддя, юрисдикції Суду Європейського Союзу та впливу його прецедентної практики на національне правосуддя, огляду практики Європейського суду з прав людини у справах проти України у 2024 році, верховенства права як засади цивільного судочинства, проблемних питань судового розгляду кримінального провадження в суді першої інстанції, особливостей оцінки доказів, отриманих під час дії воєнного стану тощо.

Також у межах підготовки судді поглиблять знання на тренінгах “Провадження в цивільних справах у суді першої інстанції: проблемні питання” та “Особливості судового провадження за участі вразливих верств населення”. Тренінги сприятимуть обміну досвідом між слухачами та вдосконаленню практичних навичок.

З повним текстом програми заходу можна ознайомитися за покликанням.