Важливе для суспільства, необхідне правосуддю
19 жовтня 2017 року в Національній школі суддів України відбулася робоча зустріч з консультанткою ООН Жінки та Управління Верховного комісара ООН з прав людини Хумою Хан та представниками моніторингової Міссії ООН з прав людини в Україні.
Метою зустрічі було обговорення системи реагування на випадки сексуального насильства, пов’язаного із військовим конфліктом, та шляхів її вдосконалення.
Порушення прав людини і міжнародного гуманітарного права завжди супроводжує війни та збройні конфлікти. ООН бачить своїм завданням допомогти країнам, що воюють, захистити права людей.
Україна взяла на себе зобов’язання створити ефективні засоби реагування та запобігання випадкам сексуального насильства, пов’язаного із військовим конфліктом, який відбувається на сході нашої країни. Наразі Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні напрацьовуються рекомендації щодо створення відповідних засобів. Міжнародна консультантка ООН Хума Хан розповіла, що рекомендації відносно необхідних змін у законодавстві та правозастосуванні будуть надані уряду, парламенту, організаціям громадянського суспільства. Національній школі суддів України запропоновано долучитись до підготовки рекомендацій.
Для України є актуальним також підвищення рівня знань, розуміння та використання принципів міжнародного гуманітарного права, у тому числі щодо заборони катувань та сексуального насильства. Тож НШСУ запрошено до участі в семінарі, що має на меті підвищити спроможності різних державних органів: поліції, прокуратури, судів в питаннях вибору судових чи адміністративних засобів ефективного правового захисту жертв насильства.
Виконуюча обов’язки ректора Національної школи суддів України Наталія Шукліна детально розповіла про завдання, які виконує Національна школа суддів України. Пані Шукліна проінформувала про заходи у сфері суддівської освіти, які сприяють підвищенню кваліфікаційного рівня суддів, зокрема в соціальному та гендерному аспектах. В умовах війни та збройних конфліктів, насильство стає нормою часу. Тому особливо важливою є спроможність правосуддя працювати зі справами, пов’язаними з випадками катувань, жорстокого поводження та сексуального насильства. Так, Національна школа суддів активно розвиває навчальні продукти, що допоможуть суддям краще розуміти тематику захисту прав осіб, які пережили насильство. В перспективі, планується створення курсу для суддів з питань гуманітарного права, складовими якого мають бути теми гендерно обумовленого насильства, а також сексуального насильства, пов’язаного із військовим конфліктом у всіх його проявах.
Сторони констатували взаємний інтерес до співпраці заради забезпечення у всіх процесах правосуддя комплексного реагування на сексуальне насильство, що має місце в умовах військових конфліктів.